16 Юли 2025сряда09:58 ч.

81 000 деца никога не са стъпвали в училище

Всички малчугани трябва да имат равен достъп до здравеопазване и образование, категоричен е Момчил Неков

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 121

81 000 деца, или 1,2 на сто от децата над 7 години в България, никога не са стъпвали в училище. Държавата е длъжник на децата, особено на онези, които са уязвими, заяви вчера  българският евродепутат в групата на ПЕС Момчил Неков, който е официален домакин на събитието "Уверени родители за успешни деца". Над 100 000 лица над 8 години са неграмотни, посочи той. Всяко четвърто дете в Европа е застрашено от бедност и изключване. Въпреки това Неков вярва, че бавно нещата в сферата се подобряват и вървим напред.
"Делът на бедност в семействата на един родител със зависими от специална грижа деца е 35,4%, на двама родители с три или повече зависими деца - 78,2%. Заедно с това се отчита, че 1,5%, или 112 000 от малчуганите над 9 години са неграмотни.", посочи Момчил Неков.
В рамките на ЕС всяко едно на четири деца е в риск от бедност и социално изключване. По инициатива на Партията на европейските социалисти през 2015 г. Европейският парламент инициира създаването на Европейска детска гаранция, която да предостави на всяко дете достъп до здравеопазване, образование, детска грижа, приемливо жилище и подходящ хранителен режим.
"Поради това равният достъп до образование за всички деца е от ключово значение за превенцията на бедността и социалното изключване. В тази връзка основните предизвикателства са свързани с намаляване на преждевременното напускане на училище, осигуряване на равен достъп на уязвими групи, включително и на уязвими етнически групи и децата с увреждания, до качествено образование в общообразователна среда", подчерта Неков. Според него у нас ресурсите трябва да се разпределят по-справедливо, за да достигнат до уязвимите групи и всяко дете трябва да има достъп до образование, здравеопазване и до подходяща детска грижа.
Приоритет на Момчил Неков е борбата с ранно отпадащите деца от училище. Всички деца трябва да имат равен достъп до здравеопазване и образование, категоричен е евродепутатът.
Милена Влахова, експерт в сдружение "Еквилибриум" в Русе, представи успешни проекти, както и иновативните модели, по които работят. Описа как могат да се предлагат подкрепящи грижи за децата с увреждания от домовете. В началото имало песимизъм, че може да има социална услуга за децата с уврежданията. В първите дни се сблъскахме с думата "няма", сподели тя. Сдружение "Еквилибриум" управлява социални услуги в Русе и Бяла, включващи къщи от семеен тип, включително и за бебета, деца и младежи с тежки увреждания, както и за деца, изведени от социалните домове. Организацията управлява и консултативни социални услуги, които помагат на деца с увреждания, проблемно поведение, приемни деца, осиновители и осиновени, деца и семейства, живеещи в крайна бедност и изолация или в криза.
 

Правителството с нови мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 1649

/ брой: 128

Прасковите ще стигат 8 лева за килограм изкупна цена

автор:Дума

visibility 2145

/ брой: 128

До софийското летище вече има денонощен транспорт

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 128

Франция ще удвои бюджета за отбрана

автор:Дума

visibility 2045

/ брой: 128

Протест спря кораб с оръжие за Израел

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 128

Сблъсъци между мигранти и испанци

автор:Дума

visibility 1861

/ брой: 128

Френски затворник избяга, скрит в багажа на съкилийник

автор:Дума

visibility 1374

/ брой: 128

Скъпооо

автор:Аида Ованес

visibility 1821

/ брой: 128

Тъмни векове

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1720

/ брой: 128

Спортът ни не е умрял

автор:Владимир Николов

visibility 1772

/ брой: 128

Тихото задлъжняване на българските домакинства

visibility 2058

/ брой: 128

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ