04 Май 2024събота20:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

80 години от рождението на Галин Малакчиев

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 3221

Изложба по повод 80 години от рождението на Галин Малакчиев (1931-1987) е подредена в галерия "Средец" на Министерството на културата, организатор на събитието, със съдействието на Цветана Малакчиева, акад. Светлин Русев, Боян Радев, театър "София", Съюза на българските художници и други. 
Публиката може да види не само скулптури, но и снимки, свързани с творчеството и живота на Галин Малакчиев. Той е роден на 20.11.1931 г. Баща му Христо Малакчиев е кавалерийски царски офицер от Русе - обстоятелство, което създава пречки пред талантливия скулптор. Галин Малакчиев работи като оксиженист на строежа на Народната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". По-късно в казармата като трудовак първо следва архитектура. След това във ВИИИ "Н. Павлович" учи една година и я повтаря отново, за да бъде в класа на проф. Любомир Далчев, през 1961 г. завършва специалност скулптура в неговия клас.
Едва на 40-годишна възраст Г. Малакчиев  навлиза в професионалните скулптурни среди, но още с първото си участие в обща художествена изложба печели одобрение. Неговата работа "Пълнолетие" е избрана за участие в Парижкото биенале на младите творци.
Работи кавалетна и монументална пластика, релеф, видим бетон. След 1973 г. Малакчиев се мести в село Батулия, в близост до Своге, където създава някои от най-известните си творби и заедно с жена си Цветана, която нарича "чирака-магьосник", построява ателие.   
Скулптурите на Галин Малакчиев са всеки ден пред очите на хората. Това са "Лиляна Димитрова" - фигура (днес - пред СГХГ), декоративна пластика (1969, Съюз на българските писатели), фасадната решетка и монументалната пластика на аерогарата в Русе, монументалната колона "За буквите" в градинката пред НДК. Малакчиев прави една самостоятелна изложба през 1982 г. в сградата на СБХ. За нея той печели голямата награда за кавалетна пластика на името на Марко Марков.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1312

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1183

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1562

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1309

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1301

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1513

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1449

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ