Задълженията към този момент на АПИ са 528 млн. евро. Отделно 168 млн. евро по съдебни спогодби и главници и лихви за 55 млн. евро. Общо в момента Пътната агенция трябва да плати 752 млн. евро. За следващите три месеца тя разполага с общо 200 млн. евро бюджет. Тези факти говорят за лошо планиране при харченето на пари, заяви служебният регионален министър Николай Найденов след заседанието на кабинета.
"Възложих на новото ръководство на Пътната агенция анализ на нейното финансово състояние. Изводите са изключително тревожни и създават съмнения за нередности", допълни Найденов. Според него обществената поръчка за мантинелите за 590 млн. евро за срок от 5 г. е съмнителна.
"Друг проблем са договорите за текущ ремонт и поддръжка на пътищата. Там се работи всеки ден по заявка на областните управления и тя гарантира пътищата да са в добро състояние, почистени, маркирани. Тези договори са започнали да се подписват в края на 2024 и началото на 2025 г. Общата им стойност е 2,262 млрд. евро за 4 години. До 19 февруари тази година вече са възложени договори за 2,251 млрд. евро Това са почти всичките пари, които са изхарчени само за година и половина. Друг е въпросът, че основното перо отива за т.нар. превантивен ремонт. Това е една изключително порочна практика и имам намерение да я огранича", каза регионалният министър.

