70,5 млн. лв. ще струват изборите на 2 октомври
Имената на всички кандидати за депутати ще са ясни на 30 август, реши ЦИК
/ брой: 151
70,5 млн. лева ще ни струват изборите за народни представители на 2 октомври. Това става ясно от решение на служебния кабинет, който одобри вчера план-сметката на вота. С тях ще се финансират подготовка и отпечатване на избирателните списъци, закупуване и изработване на необходимите изборни книжа и материали, отпечатване на бюлетините, възнаграждения на членовете на РИК и СИК, компютърната обработка на данните от гласуването и издаването на бюлетините и провеждане на разяснителна кампания за правата и задълженията на гражданите и начина на гласуване.
Правителството има готовност да осигури необходимите средства при вземане на решение от ЦИК за въвеждане на видеонаблюдение в избирателните секции, както и при сключване на договори за логистика и техническа поддръжка на машините за гласуване.
Служебният вицепремиер и вътрешен министър Иван Демерджиев ще отговаря за организацията и провеждането на иизборите, реши още правителството.
Имената на всички кандидати за депутати трябва да бъдат определени на 30 август, става ясно от хронограмата на ЦИК. Тегленето на жребия за номерата в бюлетината ще е в последния ден на август.
Партиите и коалициите ще подават заявления за регистрация за вота до 17 часа на 17 август. За инициативните комитети срокът е с 5 дни по-дълъг. Списъкът с избиратели, подкрепящи издигането на независим кандидат, трябва да бъде предаден до 30 август.
До 7 август ЦИК трябва да е готова с изборните книжа. Окончателният вид на бюлетината ще е ясен на 1 септември.
Колко ше е броят на секциите в чужбина ще се разбере на 10 септември. Заявки за гласуване зад граница могат да се подават до 6 септември включително. Секция се разкрива в посолство или консулство на България при не по-малко от 40 желаещи да пуснат бюлетина. По решение на дипломатическите и консулските представителства места за гласуване може да се организират и на други места, но искането трябва да изпратят до ЦИК 22 дни преди вота. Секции се разкриват на места, където в последните 5 г. преди изборния ден е имало поне едно гласуване с не по-малко от 100 избиратели.
Избирателите с трайни увреждания могат да заявят подвижна урна за гласуване до 17 септември. До тази дата се подават и заявленията за гласуване по настоящ адрес. Официалният старт на агитацията ще бъде даден на 2 септември.
По-рано МВнР покани външни наблюдатели за изборите на 2 октомври. Вербални ноти са изпратени до Бюрото за демократични институции и права на човека и Парламентарната асамблея на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), до Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) и до Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество. От Външно уточняват, че ще предложат на ЦИК регистрирането на представители като международни наблюдатели при проявено желание от тези организации.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.