20 Октомври 2024неделя18:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

$7 трлн. струват на човечеството капризите на природата

Учени оцениха икономическите щети от природните бедствия за последните 100 години

/ брой: 91

автор:Дума

visibility 47

Колектив, оглавяван от учени от Технологичния институт в Карлсруе (Германия), оцени икономическите щети, които са нанесли на човечеството природните бедствия, станали през периода 1900-2015 година. Резултатите от изследването бяха представени на срещата на Европейския геофизичен съюз, съобщи Би Би Си.
Авторите на изследването са пресметнали, че икономическите щети са в размер на седем трилиона долара. До този извод учените са стигнали, след като са анализирали данните за 35 хиляди природни катастрофи, станали през последните сто години, и довели до смъртта на над осем милиона души.
Природните бедствия са включвали наводнения, суши, урагани, изригвания на вулкани, земетресения и горски пожари. През периода 1900-2015 г. приблизително 40 процента от катастрофите се падат на наводненията, 25 - на земетресенията, 12 - на сушата, два - на горските пожари, и един процент - на изригванията на вулкани.
Характерът на природните бедствия зависи от местоположението на страната, където стават, а също така от времето, уточняват учените. Например, Великобритания най-много страда от наводнения, Чили и Нова Зеландия - от земетресения, централните региони на Африка и Южна Америка - от суша и жеги.
Експертите също така отбелязват влиянието на глобалното затопляне върху статистиката на природните бедствия. В частност, от 1960 г. рязко се е увеличил броят на бурите, на които, започвайки от този период, се падат близо 30 процента от катастрофите. Бурите всъщност са една от причините за наводненията.
Въпреки големите общи загуби вследствие на катастрофи, относителната загуба на сгради и друга инфраструктура в резултат на природни бедствия не е голяма. Нещо повече, с времето тя все повече намалява, констатират учените. Това според тях свидетелства за подобряващите се методи на прогнозиране и предупреждение за природни бедствия, а също така за борбата с тях. Най-засегнати от природните стихии продължават да са най-бедните страни, тъй като не разполагат с необходимите средства да противодействат. Природните бедствия нанасят на страните в света щети за 300 млрд. долара годишно, разкри миналата година генералният секретар на ООН Бан Ки-мун по време на Третата световна конференция на ООН за намаляване на риска от бедствия. Ако всяка година се отделят по 6 млрд. долара за развитие и поддръжка на програми за предотвратяване на рисковете от бедствия, това би помогнало за понижаване на щетите до 360 млрд. долара за целия период до 2030 г., обяви Бан Ки-мун.

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ