20 Май 2024понеделник13:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

65 корабокрушения за 2 години са открили учените в Черно море

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 1128

Около 65 корабокрушения от античността до най-ново време са открити между 2015 и 2017 г. при работата на международен екип от археолози и  изследователи на Черно море. Те проучваха дъното му, за да научат повече за промените в морското ниво след последния ледников период. Проектът носи името "Black Sea Maritime Archaeology Project" (Black Sea MAP) и в неговите рамки са проучени над 2000 м2 от морското дъно с помощта на модерни технологии, използвани досега само за индустриални цели. Резултатите от него бяха представени вчера на пресконференция от директора на Центъра за морска археология в Саутхемптън проф. Джон Адамс, директора на НАИМ-БАН доц. Людмил Вагалински и доц. Крум Бъчваров от университета в Кънектикът. Те обобщиха, че проектът "Black Sea MAP", с откритите серия корабокрушения, е поставил България на картата на морските изследвания. 

Най-старите плавателни съдове, намерени по време на експедицията, са от античността. Единият вероятно е от времето на гръцката колонизация от ІV век преди н.е., а другият е от римското присъствие по нашите земи от около I-II в. н.е. Проф. Джон Адамс посочи, че са взети сондажни проби и те са били изследвани в университета в Саутхемптън. Сред откритията са вулканични материали от два периода, които сочат за изригване на вулкан преди 22 500 години, както и по-късно - преди 3500 години. Според учения второто изригване е предизвикало срива на минойската цивилизация. 

Според направените проучвания има доказателства че нивото на Черно море е било със 110 метра по-ниско, отколкото е в момента и данните показват постепенното му покачване. В изследването не са намерени доказателства за катастрофално заливане на Черно море.

Доц. Людмил Вагалински посочи, че има идея да се създаде музей на Черно море, в който да може да се представят с компютърни технологии, виртуална реалност и артефакти историята на морето.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 178

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 172

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 177

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 168

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 163

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ