19 Април 2024петък14:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

65 години вдъхновение и танц

Тържествен спектакъл по случай юбилея на Националното училище за танцово изкуство в София ще се състои на 1 юни

/ брой: 118

автор:Дума

visibility 1648

Националното училище за танцово изкуство в София ще отбележи 65 години от основаването си с тържествен танцов спектакъл "65 години вдъхновение и танц" на 1 юни от 19 ч. в зала 1 на НДК. Патрон на честванията тази година е вицепрезидентът на Република България Маргарита Попова. Спектакълът се организира с подкрепата на Министерството на културата и Националната комисия за ЮНЕСКО - България, и е посветен на Международния ден на детето и 60 години България в ЮНЕСКО.
Под ръководството на изключителните си преподаватели талантливите възпитаници на училището са подготвили пъстра и амбициозна танцова програма от шедьоври на световната и българската класика. Ще видим изпълнения на емблематични хореографии от трите жанрови направления танцови изкуства, които се преподават в училището - класически танц, български танци и модерен танц. В програмата са включени класически танцови фрагменти от операта "Травиата" на Джузепе Верди, балетите "Корсар" и "Пахита", и балета "Серенада" на прочутия балетист и хореограф Джордж Баланчин по музика на Чайковски. В модерния танц ще бъдат представени хореографски миниатюри на педагозите от специалността в стил съвременни танцови техники. Още две големи годишнини ще отбележи училището - 100 години от рождението на Маргарита Дикова и 90 години от рождението на Кирил Харалампиев, основоположници на професионалната ни школа по български народни танци, с представянето на техни ярки шедьоври като "Мъдро", "Копаница", "Шопска сюита" и други.
Билети на символични цени може да бъдат закупени в Билетния център на НДК, в партньорската мрежа на Тикетпортал и онлайн.
Малко история: На 5 февруари 1951 г. с Решение на Министерския съвет се основава Държавно балетно училище, открито тържествено същия ден в сградата на Алианс Франсез на пл. "Славейков" 3 от основоположника на професионалния български балет Анастас Петров и видния руски педагог Владимир Белий с единствена специалност класически танц. През 1956 г. е преименувано в Държавно хореографско училище и се открива специалност български танци от именития хореограф Кирил Харалампиев. През септември 2004 г. е въведена специалността модерен танц. Така училището се превръща в най-големия танцов център на Балканите, в който млади таланти се обучават във всички сфери на танцовото изкуство.
Днес то се радва на огромно признание в България и чужбина. В своята 65-годишна история училището е подготвило над 2000 дейци на танцовото изкуство - изпълнители, педагози, хореографи, теоретици. Възпитаниците му са лауреати на престижни международни балетни конкурси във Варна, Париж, Москва, Осака, Ню Йорк и др. Те са основна част от съставите на всички балетни трупи и танцови формации в страната. Над 300 балетни артисти работят в чуждестранни опери и театри. Много от специалистите по български фолклор, излезли от училището, са създали школи и ансамбли за български танци в САЩ, Канада, Испания, Германия, Великобритания, Украйна, Молдова и разпространяват красотата на българските народни ритми по света. Днешните педагози, възпитаници на същото училище, продължават традицията на професионалното танцово обучение и утвърждават постиженията на българската танцова школа. Талантливите млади хора, преминали през училището, са истински посланици на красотата по света, с които българската култура заслужено се гордее.
И още, Националното училище за танцово изкуство е член на Съвета на европейската научна и културна общност, носител на отличията "Златна книга" и "Златен печат" за европейски мениджмънт в културата, на орден "Кирил и Методий" - I степен, и "Кристална лира". От 2015 г. НУТИ е част от Системата на асоциирани училища към ЮНЕСКО - представя накратко историята на авторитетното учебно заведение Ивона Христова.


 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 210

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 220

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 204

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ