01 Май 2024сряда10:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

63 години и 216 дни на трона

На 9 септември кралица Елизабет II ще стане най-дълго управлявалият британски монарх

/ брой: 206

visibility 168

След броени дни, на 9 септември, около 16,30 ч. по Гринуич, кралица Елизабет II ще постави рекорд, превръщайки се в най-дълго властвалия британски монарх. Така тя ще изпревари по властване своята прапрабаба кралица Виктория, която заема британския престол в продължение на 63 години, 7 месеца и 2 дни - от 20 юни 1837 г. до смъртта си на 22 януари 1901 г. Виктория е само на 18 години, когато поема кормилото на монархията, докато Елизабет е 25-годишна. Следващият най-дълго управлявал британски монарх е крал Джордж III. А най-големият син на кралицата - 66-годишният принц Чарлз, е най-дълго служилият наследник на трона в британската история.
На 9 септември кралица Елизабет ще се отдаде на обичайните си дейности - ще бъде в Шотландия, където летува, и ще открие нова железопътна линия.
"Това е работа до живот", с тези думи Елизабет II описва дейността си на монарх. Тя въплъщава XX век, коментира британската историчка Кейт Уилямс. От срещи с Джавахарлал Неру, император Хирохито, Шарл де Гол и Нелсън Мандела, до знаменателни събития като изграждането и падането на Берлинската стена - това са само част от преживяванията по време на дългото властване на Елизабет.
Британската кралица е родена на 21 април 1926 г. След като крал Едуард VIII абдикира в края на 1936 г., баща й крал Джордж VI наследява трона. Но той умира през 1952 г. на 56-годишна възраст. Тогава Елизабет се възкачва на престола и става властващ монарх на 15 страни, сред които Австралия, Нова Зеландия и Канада.
Елизабет II заема престола в период, в който Великобритания се възстановява след Втората световна война, изоставя имперската си същност и се обръща към Европа, преживява икономическия колапс през 70-те години на миналия век и съживяването през 80-те, размириците в Северна Ирландия и масовата имиграция, която промени облика на страната, пише АФП.
Със спокойствие кралицата премина през редица скандали, разтърсили монархията през 90-те години. Тя описва 1992-ра, в която синовете й принцовете Чарлз и Андрю и дъщеря й принцеса Анна се развеждат, като "година на бедствия и нещастия".
Популярността й стигна дъното, когато "принцесата на народа" Даяна загина в автомобилна катастрофа в Париж през 1997 г. Великобритания потъна във всеобща скръб и монархията бе обвинена в липсата на състрадание и погрешно тълкуване на настроенията на нацията. Решението на Елизабет да запази семейството, включително синовете на Даяна принцовете Уилям и Хари, да потънат в мъката си в имението в Шотландия, вместо да се върне в Лондон, бе доста непопулярно. След дни на силен натиск, тя все пак се върна в Лондон и направи обръщение към нацията, след което започна бавно възстановяване на имиджа на монархията.
Обединеното кралство стана по-равнопоставено общество, като класовите различния се размиха, а произходът вече няма толкова голямо значение. Тези развития отразяват и динамиката в самата монархия. "Тя стана по-малко елитна институция", казва биографът на кралското семейство Робърт Лейси, цитиран от АФП.
Откакто е кралица, Елизабет е направила над 250 посещения в чужбина в над 100 държави и лично се е срещнала с 4 млн. души.


Истинските рекордьори

Въпреки впечатляващия период на властване кралица Елизабет II и нейната прапрабаба са далеч от рекордите, поставени за най-дълго управлявали монарси за всички времена. По повод годишнината на 9 септември британският вестник "Индипендънт" прави своеобразна класация на най-дълго властвалите монарси за всички времена.
Първото място заема крал Собхуза II - върховен вожд на Свазиленд, управлявал 82 години и 254 дни - от 10 декември 1899 до 21 август 1982 г. Кралят, който имал 70 съпруги и 210 деца, става монарх на африканската нация, още когато е на 4-месечна възраст, след като баща му умира внезапно.
На второ място с 81 години и 234 дни - от 1429 г. до 2 април 1511 г., се нарежда Бернард VII фон Липе, господар на Липе - малка историческа държава в Германия, част от Свещената Римска империя. Той е най-дълго управлявалият европейски монарх, получил прозвището Войнствения, заради отношението си към своите съседи.
Хайнрих XI от Грайц, заемащ трето място в класацията на "Индипендънт", е управлявал 77 години и 103 дни. Той властвал в малкото Княжество Ройс-Грайц, намирало се в източната част на днешна Тюрингия, Германия.
Петото място е отредено за Идрис ибн Мохамед ал-Куадри със 76 години и 239 дни - от 31 май 1929 г. до 26 декември 2005 г. Той управлявал малък регион в Малайзия. Управлението му било прекъснато за кратко през май 1929 г., но бързо възстановено през юни същата година.
Кристиян Аугустус пък властвал над територия, също част от Свещената Римска империя, в продължение на 75 години и 253 дни. Той бил доста доброжелателен управник, който позволявал на своите поданици да избират свободно своята религия и изградил своята столица като център на интелектуалното развитие и книгопечатането.
На седма позиция се нарежда Модходжи IV Рао Наик Нимбалкар, управлявал княжество в Британска Индия в продължение на 75 години и 253 дни - от 7 декември 1841 г. до 17 октомври 1916 г., което го прави най-дълго управлявалият монарх в Индия.
Осмото място е запазено отново за монарх в Индия, управлявал от 14 декември 1869 г. до 10 март 1944 г., което се равнява на 74 години и 87 дни. Махараджа Сахиб бил високообразован човек, получил докторска степен в университета в Единбург. Той въвел безплатното образование за мъже и жени, бил радетел за правата на жените. Реформите му включват отмяна на системата, която дискриминира жените. Той е смятан за един от най-прогресивните управници в индийската история.
Георг Вилхелм - княз на Шаумбург-Липе, немска самостоятелна държава в днешна Долна Саксония, пък управлявал 73 години и 282 дни - от 13 февруари 1787 г. до 21 ноември 1860 г.
Десетото място в класацията на "Индипендънт" заема Карл Фридрих фон Баден, който управлявал 73 години и 29 дни - от 12 май 1738 г. до 10 юни 1811 г. Той също бил много начетен за времето си владетел. Забранил изтезанията и робството и бил радетел за по-високо образование.

По материали от чуждия печат


Младата кралица Елизабет. Според най-новата биография на кралицата в детството си тя била подлагана на много строги възпитателни методи

Нелсън Мандела наричаше Елизабет II моята приятелка

Елизабет е коронясана официално на 2 юни 1953 г. На снимката е със съпруга си Филип, който е неин далечен братовчед. Той се отказва от титлите си заради брака си

Кралица Елизабет язди, решава кръстословици, почитателка е на кучетата корги, обича конни състезания, джин "Дюбоне". Наскоро бяха разкрити и малко известни факти за нея като умението й да борави с огнестрелно оръжие, както и това, че можела да праща мейли още преди хората да знаят за съществуването на интернет

Кралицата и Кейт Мидълтън - съпругата на внука й Уилям

Парче от сватбената торта на кралица Елизабет беше продадено на търг за 500 лири. Парчето от плодова торта, което все още е с оригиналната си опаковка, е сред порциите, раздадени на гостите след сватбата на принцеса Елизабет и херцога на Единбург Филип през 1947 г. Парчето от тортата, наречена "10 000 мили", тъй като е включвала съставки, докарани във Великобритания чак от Южна Африка и Австралия, все още е годно за ядене заради високото съдържание на алкохол

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 450

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 415

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 437

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 522

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 481

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 454

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 398

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ