02 Юни 2024неделя11:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

62% ще гласуват с "да" на референдума

Разликата в подкрепата между ГЕРБ и БСП се стопи до 2,4% според проучване на "Алфа Рисърч"

/ брой: 18

автор:Дума

visibility 45

62 на сто от имащите право на глас ще гласуват с "да" на референдума на 27 януари, сочи национално проучване на агенция "Алфа Рисърч", огласено вчера. Резултатите от него показват, че 25 и 35% от около 6-те млн. пълнолетни граждани в България заявяват, че смятат да застанат пред урните. Най-мобилизирани да гласуват са симпатизантите на БСП и поддръжниците на АЕЦ "Белене". Предстоящото допитване активизира най-твърдите партийни ядра и особено тези на опозицията. В зависимост от степента на мобилизация и политическата обстановка най-вероятно в референдума ще участват между 1,6 и 2,1 млн. души. Броят им би бил недостатъчен за задължителен характер на резултата от вота, но най-вероятно ще надхвърли нужните 20% активност, което ще препрати решението на въпроса отново в парламента.
Намалява дистанцията между двете водещи политически сили ГЕРБ и БСП и тя вече е 2,4 на сто, показва проучването. Ако парламентарните избори бяха днес, сегашните управляващи биха спечелили 20,9%, а левицата - 18,5%. Спрямо септември ГЕРБ бележи лек спад в подкрепата от 0,5 на сто, докато с проекта за ядрен референдум БСП увеличава подкрепата си с 2%, сочат резултатите от анкетата. Четири партии се очертават като сигурни участници в следващия парламент - ГЕРБ, БСП, Движение България на гражданите и ДПС. Последните две формации събират съответно 5,6% и 5,4% подкрепа. Малко над 4-процентната бариера би бил вотът за Синята коалиция и "Атака"-ВМРО. С потенциал да атакуват място в 42-то НС са СДС и Национален фронт за спасение на България на собственика на СКАТ Валери Симеонов, които събират 1,6%. Под 1% събират останалите националистически партии, РЗС, НДСВ, "Лидер", Зелените.
Най-високо неодобрение, 70 на сто, среща  решението на кабинета за увеличаване на пенсионната възраст с още 4 месеца от началото на 2013 г. 69% от запитаните оценяват като отрицателно въвеждането на данък върху лихвите по депозитите. В политически план най-притеснително за 45% от хората е блокирането на работата на КС поради скандалите с избора на членовете му. Близо половината, 45%, пък са възмутени от застрояването на защитени територии по Черноморието.
За периода септември 2012 - януари 2013 г. положителните оценки за работата на правителството спадат от 18 до 16%, а негативните от около 46% се запазват. Личният рейтинг на премиера Борисов остава по-висок от този на кабинета, но и при него ножицата между недоверие и доверие се разтваря. В началото на годината положителните оценки за дейността му спадат от 31% до 29%, а отрицателните нарастват от 37% до 39%.
Парламентът достига критичните 6% одобрение, при 58 на сто неодобрение. Председателят на НС събира 48% негативни оценки срещу 8 на сто позитивни. Не е изключено дял в ръста на критичните оценки да имат медийните изяви и на други представители на управляващите, предизвикали силни негативни реакции около Нова година, коментират социолозите. Спад бележи и рейтингът на еврокомисар Кристалина Георгиева, която беше най-одобряваният български политик. Одобрението към нея е спаднало с 10 на сто - от 53 на 42%. Според проучването на "Алфа Рисърч" президентът Росен Плевнелиев също губи доверие и положителните оценки за работата му намаляват от 38 на 33 на сто, а негативните се увеличават от 18 на 20 на сто, отчитат социолозите от "Алфа Рисърч". 
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 922

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 789

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 903

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1092

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 853

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 922

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 962

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1144

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ