60% от училите икономика не работят като икономисти
В МОН обмислят от юли увеличение на стартовите заплати на учителите
/ брой: 26
Едва 40 на сто от завършилите икономика във ВУЗ в последните 5 години работят това, за което са учили, а цели 59,5% са наети на друга работа. А в това направление студентите са най-много - 60 000 от общо 254 427 учещи в 51 вуза у нас. Това показва третото издание на рейтинговата система на висшите училища, което дава картината през 2013 г. и бе представено вчера.
Едва 46 на сто от дипломираните висшисти у нас са наети на работа, която изисква висше образование. Безработицата при младите висшисти е 4,15%, но почти половината от тях в някои професии не намират работа по специалността си и стават, да речем, продавачи. Близо 25% от дипломираните не се осигуряват - заминали в чужбина, наети в сивата икономика или останали без работа. Новата система сравнява всички наши вузове по 52 професионални направления и по 70 конкретни параметъра. Според министър Анелия Клисарова това е най-богата на данни система в Европа.
Обмисляме от юли да се увеличат стартовите заплати на учителите, но още не е решено с колко, съобщи Клисарова. Според нея в училищата ще остават повече средства от делегираните бюджети и директорите ще могат да увеличат заплатите.