60% от младите българи не се интересуват от политика
/ брой: 188
Над 60% от младите хора у нас не се интересуват от политика, а броят им постоянно расте, сочат данните на проекта на Национална стратегия за младежта за периода 2010-2020 г., изготвен от образователното министерство. Всеки осми младеж имал намерение да емигрира. За сравнение, през 2001 г. от политика не са се интересували 42% от младите хора, а през 1998 г. - едва 32 на сто.
Данните сочат още, че младежките организации в голяма степен не се възприемат като среда за гражданска изява на младите хора. Преди пет години 7 на сто от младежите са били свързани с някаква гражданска организация, в момента едва 2,2% от младите са ангажирани с членство в партийна организация.
На най-голям интерес сред младите хора се радват спортните клубове и фен клубовете на професионалните отбори.
Отново се покачва и желанието за емиграция, основно сред хората между 20 и 29 години. За разлика отпреди обаче, сега желание за емиграция имат по-ниско образованите.
Според данните на стратегията рязко се срива интересът на младите към книгите. Сериозни книги четат едва 16% от учениците, 29% от студентите, 13% от работещите и 8% от безработните младежи у нас. В същото време все още е нисък делът на младите българи, използващи всекидневно компютър. За групата 16-24 г. този дял е 57% при средно за ЕС - 73%, а за групата 25-34 г. е 42% при средно за ЕС - 64%.
Българските младежи се характеризират и с това, че са сред най-късно излезлите от дома на родителите си, както и че започват работа късно. Средно за ЕС тази възраст е 20 години, а в България е 22 години.
Все по-голям е и процентът на младежите, които пренебрегват брака.
Увеличава се и процентът на младите хора, които употребяват алкохол, особено сред младежите на възраст от 15 до 24 години - 52%. 31% пушат.