28 Март 2024четвъртък18:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

50 години човек в Космоса

Осем минути, "виновни" за цяла епоха

/ брой: 82

автор:Велиана Христова

visibility 2137

Трудно е за вярване, че от онези осем минути, в които младият руски летец Юрий Гагарин обиколи Земята "отвън" в едноместния кораб "Восток", са минали едва 50 години. За половин век науката даде на човечеството толкова много, че някогашната фантастика стана реалност, а днес много от младите хора не знаят за първопроходеца нищо, освен може би името му. 
Казват, че навремето Хрушчов е избрал Гагарин за полета сред всички кандидати - харесала му усмивката на младия човек. Макар че реално го е посочил ръководителят на съветската космическа програма Сергей Корольов, който го е обичал като свой син. На Корольов пренадлежат думите: "В него се съчетават щастливо природното мъжество, аналитичният ум, изключителното трудолюбие... Ако той получи добро образование, ние ще чуем името му сред най-гръмките имена на учени!"

.

Юрий Гагарин не успя да стане голям учен. Загина нелепо седем години след историческия си полет около Земята - на 27 март 1968 г. Какви ли не версии за тази гибел и фантасмагории ни заливаха в годините оттогава, стигна се дори до "намеса на извънземни". Докато накрая се изясни нелепото - смъртта на двамата пилоти - Гагарин и Владимир Серьогин, е заради много ниската облачност в деня на полета им. Апаратурите на самолета не са могли да се справят с бързото спускане под облаците и той буквално се е забил в земята.
Гагарин обаче отвори пътя към Космоса за стотици космонавти след себе си, за стотици научни космически експерименти, създадени нови материали за земната индустрия, за модерната навигация и екология, за цяла епоха в развитието на човечеството. Затова на 12 април в Москва ще се съберат представителите на космическите държави от целия свят. С указ на президента Дмитрий Медведев Русия обяви 2011 г., в която се навършва половин век от полета на Гагарин, за година на Космоса и за своеобразен рубеж в космическата история на света. Подготвена е огромна програма от юбилейни събития. Премиерът Владимир Путин обяви в началото на годината програмата на Русия за космически изследвания в следващите 25 години, за да може страната да бъде достойна конкуренция за американските и европейските космически изследователи. Програмата предвижда само тази година на околоземна орбита да бъдат изведени около 50 космически апарата и да бъде приет план за федералната целева програма "Глонас" за навигационни спътници до 2020 г. За руските космически проекти през 2011 г. са предвидени 115 млрд. рубли (около 4,1 млрд. долара) от федералния бюджет. 
България, която участва в космическите пространства от времето на първия изкуствен спътник през 1957 г.; която през 1969 г. стана 18-а космическа страна в света; през 1979 г. изпрати на орбита Георги Иванов и стана шестата страна със свой космонавт, след това създаде втора научна програма през 1988 г. за втория си космонавт Александър Александров; чийто акад. Димитър Мишев е сред 10-те учени в света с награда за космически изследвания, също има всички основания да чества юбилея. На 12 април в РКИЦ в София ще се открие голяма космическа изложба, ще бъдат валидирани юбилеен плик и марка, ще има научна конференция, а от 17 до 22 април у нас гостуват трима руски космонавти - Василий Циблиев, Виктор Савиних и Юрий Лончаков, които ще посетят български училища в страната. Но България днес не може да се похвали с пари за космически изследвания. Защото науката е презряна дума, а космическите изследвания не са приоритет. Бяхме една от водещите бивши социалистически страни в овладяването на Космоса, днес участваме в единични космически проекти, финансирани "отвън".
 
Русия строи свой "Байконур"


Тази година Русия започва строителството на нов модерен голям космодрум, който трябва да замени ветерана "Байконур", намиращ се днес на територията на Казахстан и нает от Москва под аренда до 2050 г. Бъдещият космодрум "Восточный" ще се намира в Далечния изток - в Амурска област, на 12 км от градчето Углегорск. В него ще се разположат и корпусите за персонала, ново космическо градче и пр. Първите ракети трябва да стартират от новия космодрум през 2015 г., а кораби с космонавти на борда - през 2018 г. Вероятно оттам ще стартират и новите руски ракети-носители "Ангара".  
Грандиозното съоръжение ще се строи с модерни технологии и трябва да намали натоварването на "Байконур", без да го подменя изцяло. Макар че Казахстан заяви, че още през 2015 г. ще е готов да експлоатира стария космодрум самостоятелно. Според някои оценки мегапроектът "Восточный" ще струва общо около 400 млрд. рубли (13 млрд. долара). Според Роскосмос новият космодрум ще даде на Русия възможност за независимост в космическата дейност, за решаване на нови научни и социални задачи, гарантирано изпълнение на международните ангажименти, развитие на нова мощна местна промишленост в региона (съоръжението и заводите могат да дадат хляб на 100 000 души заедно със семействата), намаляване на разходите за арендата на "Байконур". Бъдещият космодрум ще има общо около 1500 сгради, няколко завода, стартови комплекси за пилотирани и непилотирани кораби, космическо градче с цялата необходима инфраструктура. Само в него ще живеят около 35 000 души.
Арендата, която се плаща на Казахстан сега, е 115 млн. долара годишно, но под различни предлози стартирането на руските ракети на няколко пъти бе затруднявано. Освен това за мощна космическа държава като Русия действащите космодруми в Плесецк и Байконур са недостатъчни, отбелязват от Роскосмос. Двата стартови комплекса на "Восточный" ще позволят да се пускат космически апарати на пет околоземни орбити. В проекта е планирана специална писта за совалки.


Москва става монополист за извеждането на всички кораби към Вселената



Американската совалка "Индевър", която ще отведе поредните американски астронавти на Международната космическа станция (МКС), ще е предпоследната в 30-годишната програма на САЩ за извеждане на възвръщаеми пилотирани апарати в Космоса. Полетът на "Индевър" ще е 40-и по ред в тази програма на НАСА.   
Миналата година Обама обяви решението си, че САЩ се отказват от пилотираните полети, както и от полети до Марс и Луната. По времето на президента Джордж Буш бе решено, че след 2012 г. НАСА няма да участват повече в работата на МКС. Обама промени това, САЩ няма да се откажат от ангажиментите си във финансирането на МКС. Нещо повече - страната спира полетите на свои пилотирани кораби до станцията за периода да 2015 г. и функциите на превозвач преминават единствено към Русия в лицето на Роскосмос. В следващите 4 години Русия става монополист при извеждането на хора в космическото пространство. Но и без това от доста години страни като Китай, Япония, Индия, че дори и Франция и Германия, предпочитат да използват в своите космически програми по-сигурните руски ракети-носители. 
Новата политика на президента Барак Обама предвижаше експлоатацията на совалките да бъде преустановена още през 2010 г. Конгресът обаче реши НАСА да получи финансиране за два допълнителни полета през 2011 г. САЩ ще могат да възобновят пилотираните полети едва след 2015 г., и то, ако консорциумът "Боинг - Бигълоу Аероспейс" ("Спейс-X") успее да създаде ракети-носители, годни да превозват хора и товари до орбита.
За да подслади горчивия хап, Обама обеща да допусне в космическата индустрия търговски фирми. Но плановете му предизвикаха рязка критика от страна на редица сенатори, учени и астронавти. Първият човек, стъпил на Луната през 1969 г. - Нийл Армстронг, заяви, че решенията на Обама слагат кръст на американската астронавтика и ще превърнат САЩ в треторазрядна космическа страна. Ръководството на САЩ преследва амбициозни планове за постепенна подготовка за присъствието си в Космоса до момента, когато ще е готова наистина да реализира полет до Марс, отговори Обама. За решаването на новите задачи дори е създадена специална изследователска организация - The Competitive Space Task Force (CSTF). Нейната задача е да осигури лидерство на САЩ в новия отрасъл на икономиката - комерсиализираните космически изследвания. В момента обаче спирането на полетите означава, че от центъра "Кенеди" на НАСА ще трябва да бъдат уволнени 9000 души. Обама обеща да даде на НАСА допълнително 6 млрд. долара, но с тази сума за следващи програми ще могат да бъдат създадени едва 2500 нови работни места.
В момента на МКС се намира и екипаж на американската совалка "Дискавъри", която след няколко отлагания на полета заради технически неизправности полетя на 24 февруари т.г. В първите дни на март астронавтите Стивън Боуен и Елвин Дрю излизаха в открития Космос, за да подготвят станцията за приемане на последните транспортни модули на совалките и да вземат в специален съд образци от космическия вакуум. Съвсем скоро техните колеги астронавти ще трябва да разчитат единствено на Русия за полетите си на орбита.
А корабът "Союз ТМА-21", който стартира на 5 април, тези дни отведе нов руско-американски екипаж на МКС. Шефът на Роскосмос Анатолий Перминов му даде собствено име - "Гагарин", а екипажът носи със себе си емблема с образа на първия човек, летял в Космоса.

Равносметката на космодрума ветеран


"Байконур" е първият и най-голям в света космодрум, разположен е в Казахстан до градчето Тюратам. Заема площ от 6717 св. км. СССР започва строителството му на 12 февруари 1955 г. От него са осъществени повече от 50 на сто от космическите стартове в света - стартът на първия изкуствен спътник на Земята (1957 г.), първият полет на човек в Космоса, стартовете на пилотирани кораби от сериите "Восток", "Восход", "Союз", на орбиталните станции от типа "Салют" и "Мир", на системата за многократно използване "Енергия"-"Буран", на междупланетни космически аппарати и изкуствени спътници.
От "Байконур" ще се осъществяват и бъдещите стартове към Международната космическа станция; водещите участници в нейното строителство и експлоатация - Русия, САЩ, Япония и Европа, се договориха тази година за продължаване срока й на действие до 2020 г. Русия, САЩ и Япония вече съгласуваха това решене в правителствата на своите страни. Русия възобновява изследванията на далечния Космос, за есента на 2011 г. е планиран стартът на междупланетната автоматична станция "Фобос-Грунт". Целта на комплекса е да достави на Земята образци от почвата на спътника на Марс -"Фобос". В първите мисии на "Фобос" в края на 80-те години участие имаше и България, наша апаратура направи уникални снимки на "Фобос", които послужиха на цялата световна наука.  
От "Байконур" ще стартират и навигационните спътници по програмата "Глонас", която Русия възобновява, метеорологичните спътници "Электро-Л" и също възобновените стартове по международната програма "Морски старт".

Прототипът на "Восток" се продава на аукцион в "Сотбис"

На 12 април, в деня на 50-годишнината от полета на Гагарин, прототипът на космическия кораб "Восток" ще бъде продаден в Ню Йорк на търг на къща Сотбис. Предполагаемата цена може да стигне 10 млн. долара.
Както е известно, 20 дни преди първия полет на човек в Космоса съветската космическа програма осъществи последния изпитателн пуск на спътник "Восток 3КА-2" - точно копие на "Восток-1", на който летя космонавтът. В този изпитателен кораб се намираха човешки манекен с прозвището Иван Иванович и кучето Звездочка. Чак след години се разбра, че Звездочка също е псевдоним - истинското име на кучето е било Удача. След полета корабът е бил приземен в Удмурска АССР, манекенът се катапултира, а четириногият "космонавт" се върна жив и здрав. В чест на този исторически полет ентусиасти вдигнаха в Ижевск паметник на кучето Звездочка. На него са изписани вече разсекретените имена на 50-те специалисти, благодарение на които бе трасиран пътят към Космоса. Програмата за първия полет на човек около Земята е дело на екип учени и инженери, ръководен от знаменития конструктор Сергей Павлович Корольов.
Днес, 9 март, се навършват 50 години от старта на този тренировъчен кораб, последен преди полета на човек, след 10 години изпитания с кучета, които руските учени са изпращали пробно в Космоса. Американците за разлика от тях са "тренирали" с маймуни, които се оказали не така подходящи за космически експерименти. Веднъж попитали Гагарин за неговите предшественици - "четириногите космонавти", той се пошегувал: "Аз и сам не знам кой съм - "първият човек" или "последното куче".
 

Съобщението, което потресе света

"На 12 април 1961 г. в Съветския съюз е изведен на орбита около Земята първият в света космически кораб-спътник "Восток" с човек на борда.
Пилот-космонавт на космическия кораб-спътник "Восток" е гражданинът на Съюза на съветските социалистически републики летецът майор ГАГАРИН Юрий Алексеевич.
Стартът на космическата многостепенна ракета премина успешно и след набирането на първа космическа скорост и отделянето от последната степен на ракетата-носител корабът-спътник започна свободен полет по орбита около Земята.
По предварителни данни периодът на обиколка на кораба-спътник около Земята е 89,1 минути; минималното отдалечаване от повърхността на Земята (в перигея) е равно на 175 километра, а максималното разстояние (в апогея) е 302 километра; ъгълът на наклон на орбиталната плоскост спрямо екватора е 65 градуса и 4 минути.
Теглото на космическия кораб-спътник с пилота-космонавт е 4725 килограма, без теглото на последната степен на ракетата-носител.
С космонавта, другаря Гагарин, е установена и се поддържа двустранна радиовръзка. Честотите на бордовите късовълнови предаватели са 9,019 мегахерца и 20,006 мегахерца, а в диапазона на ултракъсите вълни - 143,625 мегахерца. С помощта на радиотелеметричната и телевизионната система се провежда наблюдение за състоянието на космонавта по време на полета.
Другарят Гагарин понесе удовлетворително периода на извеждане на орбита на кораба-спътник "Восток" и в настоящия момент се чувства добре. Системите, които осигуряват необходимите жизнени условия в кабината на кораба-спътник, функционират нормално.
Полетът на кораба-спътник "Восток" с пилота-космонавт другаря Гагарин на орбита продължава.
9 ч. 52 м. Според получените от борда на космическия кораб "Восток" данни в 9 часа и 52 минути московско време пилотът-космонавт майор Гагарин, намирайки се над Южна Америка, предаде: "Полетът протича нормално, чувствам се добре".
10 ч. 15 мин. В 10 часа и 15 минути московско време пилотът-космонавт майор Гагарин, прелитайки над Африка, предаде от борда на космическия кораб "Восток": "Полетът протича нормално, състоянието на безтегловност понасям добре".
10 ч. 25 мин. В 10 часа и 25 минути московско време след обиколката на земното кълбо в съответствие със зададената програма бе включена спирачната двигателна установка и космическият кораб-спътник с пилота-космонавт майор Гагарин започна да се снижава от орбита за приземяване в  определения район на Съветския съюз."

ТАСС, 12 април 1961 г.


   

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 236

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 263

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 273

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 292

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ