05 Май 2024неделя11:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

44% от българите: НАТО, а не Русия, е виновникът за войната

Общественото мнение у нас е силно негативно към санкциите и пращането на оръжия в Украйна, сочи проучване на YouGov

/ брой: 89

автор:Дума

visibility 967

Огромното мнозинство от гражданите на Европейския съюз са уверени, че Русия носи отговорността за войната в Русия, показва проучване на общественото мнение на авторитетната британска социологическа агенция YouGov.


Това обаче не важи за България, където над 44% от респондентите винят за кризата изцяло НАТО. Когато се добавят и 13%, отдаващи еднакво на НАТО и Русия вината за случващото се там, до 60% наближава делът на смятащите, че алиансът, в който членува България и на който разчита за отбраната си, е застрашил сигурността на страната.
Проучването се основава на представителни извадки в 16 страни от Европейския съюз плюс Обединеното кралство, като теренната работа е проведена между 1-25 април.                                                        
В Скандинавия, Обединеното кралство, Полша и Нидерландия повече от 70% от хората смятат, че Русия носи основната отговорност. В България и Гърция обаче мнозинството смята, че или НАТО носи отговорност, или и НАТО, и Русия еднакво. По-голямата част от хората в Словакия и Унгария също не са съгласни, че войната е предимно отговорност на Русия.
Що се отнася до България, 23% са на мнение, че вината е изцяло на Русия, или повече на Москва, отколкото на НАТО. 20% не знаят, а 13% смятат, че отговорността трябва да бъде разпределена поравно. Цели 44% хвърлят вината върху НАТО.
Подобна картина се появява, когато хората се питат директно за отношенията на Европейския съюз с Русия. Докато мнозинството от хората предполагат, че европейските страни трябва да инвестират в отбрана и сигурност, а не в търговия и дипломация с Русия - възглед, който се увеличи значително през последните месеци - повечето хора в България, Гърция, Словакия и Унгария приемат противоположното мнение. Там хората предпочитат дипломацията и търговията с Русия пред инвестициите в отбраната. У нас 57% се обявяват за добри отношения с Русия, а 20% - за увеличаване на инвестициите в отбрана.
Както отбелязват от агенцията, тези констатации показват, че европейската общественост е по-раздвоена относно войната в Украйна, отколкото се предполага публично.

Кой вижда повече вина на НАТО за ситуацията в Украйна, или еднакво на НАТО и Русия


В ЕС обаче срещат широка подкрепа инициативи, като изпращането на хуманитарна помощ до Украйна (84%), позволяване на бежанци от Украйна да влязат в европейските страни (80%) и техните пазари на труда (71%).
Малцинство са европейците, готови според YouGov да приемат по-високи разходи за енергия поради санкциите срещу Русия (средно 42% подкрепа). В България това не се приема от почти две трети (65%), което е близо до Словакия (68%), Румъния (67%) и Италия (61%).
Почти половината (46%) от анкетираните в България се обявяват против варианта за бързо приемане на Украйна в ЕС, а 27% са склонни да го одобрят. Приблизително такива са отговорите и от Гърция, Унгария и Словакия, а средният показател в допитването е 49% одобрение и 30% неодобрение.
Същите четири държави са най-скептични и за изпращането на оръжие или военно оборудване на украинския фронт.
Но България ярко изпъква с несъгласието си: 71% са против (61% са казали, че са категорично против), а 17% одобряват (7% - категорично). Това е точно противоположният резултат на този в Полша (72% за, 16% против), а средният резултат за анкетираните страни е подкрепа от 58% срещу 31% несъгласие за военна помощ.
Какво отличава тези страни от другите европейски, включени в това проучване? Някои от тези страни са известни със силни исторически връзки с Русия, отчасти поради религиозни връзки, отчасти заради афинитетите между техните леви или комунистически партии и Русия.
Има и скептицизъм към Запада и НАТО, ако не и откровен антиамериканизъм. Освен това унгарският премиер Орбан обикновено подкрепя Русия и досега Унгария не се е съгласявала с петролни или газови санкции срещу Русия. Въпреки това обществеността в тези страни продължава да протестира срещу войната и да изисква повече действия от своите правителства, което означава, че войната се очертава като поляризиращ проблем в някои европейски общества, обобщават от YouGov.

Още данни от "Евробарометър"

Малко преди да се появи проучването на YouGov, беше публикувано друго подобно изследване - на "Евробарометър", по поръчка на ЕК. Освен сходни цифри за нагласите към войната, НАТО, Русия, украинците, то представи и някои други факти.
Сред 27-те държави от ЕС по-малко от една трета от българите (32%) одобряват забраната руски държавни медии да излъчват в Европа. В Гърция и Кипър подкрепата за руски държавни медии в ефира е малко по-голяма, но разликата там е, че в тези страни се говори доста по-различен език и посланията стигат по-трудно до населението.
На въпроса "Съгласни ли сте да се предоставя хуманитарна помощ на хората, засегнати от война?" България е на последно място по одобрение.
Българите в това по-обширно и представително проучване са и най-големите противници на икономическо ембарго срещу Русия изобщо (24% одобрение, 24% по-скоро склонни да одобрят), както и сред най-малко подкрепящите санкции срещу богати руснаци (33% "да", 25% "склонен съм да подкрепя").

Дарик, Дневник

.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1583

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1561

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1419

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1685

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1510

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1522

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1761

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1680

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ