02 Юни 2024неделя15:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

4 млрд. лв. кражби от акцизи и ДДС

Над 12,4 млрд. лв. са потънали в сивия сектор за периода 2008-2012 г. по данни на БСК

/ брой: 67

автор:Дума

visibility 57

Годишно бюджетът губи по 4 млрд. лева от измами с ДДС и контрабандата на акцизни стоки - цигари, алкохол и горива. Това стана ясно на форум за противодействието на данъчните измами, организиран от БАН вчера.
Само от ДДС измами загубите за бюджета са над 2 млрд. лв. Заедно с несъбраните акцизи и осигуровки или укрити данъци загубите стигали до 4 млрд. лева на година, обясни директорът на Института по икономически изследвания на БАН проф. Митко Димитров. По думите му рязкото увеличаване на измамите се наблюдава с настъпването на кризата, като 60% от бизнеса посочва, че източва ДДС чрез фиктивни фирми.
Според изследването на БСК през периода 2008 - 2012 г. несъбраните данъчни вземания са повече от 12,4 млрд. лв. Данните сочат, че за периода данъчните приходи се увеличават само с 11% при 29-процентен ръст на БВП и съществено ръст на някои икономически параметри, които водят до увеличаване на прякото и косвеното облагане на населението. През изследвания период обемите на сивата икономика растат средно с 3,4% годишно, като най-големи ръстове се отчитат в периода 2009-2012 г. Особено драматичен ръст на сивата икономика се наблюдава през 2010 г. (повече от 5,1 на сто), който слабо започва да намалява в следващите години. Според председателя на камарата Божидар Данев ръстът на сивата икономика е свързан преди всичко с неразумна данъчноосигурителна политика и невъзможност на данъчните да се справят със събираемостта на приходите.
В борбата с данъчните измами финансовото министерство разработва Стратегия за превенция съвместно с други контролни органи, обяви зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Целта е да се набележат най-ефективните мерки за противодействие на незаконните практики. Те ще бъдат разработени по видове данъци и данъчно задължени лица.
Петкова поясни, че при различните категории данъчно задължени лица данъчните измами се реализират по различен начин - "например големите мултинационални компании и малките предприятия". Тя допълни, че се правят измами и с местните данъци и такси. "При промените в закона м. г. получихме интересна информация. Поискахме от столичния КАТ данни за регистрирани автомобили, също и от общината. 40% от регистрираните в КАТ автомобили не са с платени данъци. Има и много недекларирани сгради пред общината", заяви Петкова. Затова по думите й готвената стратегия ще обхване както републиканските, така и местните данъци и такси.
Зам.-министърът припомни, че отскоро с цел превенция на измамите действа обратното начисляване на ДДС при зърнените и техническите култури. Механизмът ще се прилага до края на 2015 г. и след анализ може да бъде продължен до 2018 г., заяви Петкова.
Друга мярка е наблюдението при движение на стоки с висок фискален риск, които често се използват в схеми за данъчни измами - плодове и зеленчуци, месо, захар, мляко и др. Фискалният контрол се извършва на територията на цялата страна от органи по приходите, оправомощени по ДОПК. Те могат да спират камиони над 3 т и да проверяват какви стоки се превозват и документите, придружаващи стоката. Превозните средства могат да се следят и с GPS. От лятото на 2013 г. до края на годината данъчните, Агенцията по храните и МВР са направили над 25 хил. проверки на граничните пунктове - основно с Гърция, и на зеленчуковите борси и тържища. Установени са редица нарушения. 
 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 968

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 941

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 979

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1163

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ