26 Април 2024петък14:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

3,7% ръст на производствените цени

/ брой: 209

автор:Дума

visibility 285

През септември производствените цени в България се повишават за трети пореден месец при ускоряване на техния растеж на годишна база, показват данни на Националния статистически институт, които са предпоставка за известно засилване на инфлационния натиск в страната в началото на есента.

Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) нараства през септември с 0,5% спрямо август, когато се повиши с 0,3 на сто. По-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - повишение с 0,5%, в преработващата промишленост - също с 0,5%, и при производството и разпределението на електрическа енергия - с 0,4 на сто.

На годишна база общият индекс на производствените цени в страната се повишава през септември с 3,7% след растеж с 3,5% през август и след като през юни беше отчетно повишение с едва 0,9% (най-слаб растеж на цените на производител от ноември 2016-а година насам).

По-съществено увеличение с 11,7% спрямо година по-рано регистрират цените при производството и разпределението на електрическа енергия, топлоенергия и газ, докато в добивната промишленост те нарастват с 6,2%, а преработващата промишленост - с 1,2 на сто.

Индексът на цените на производител само на вътрешния пазар в България се повишава през септември с 0,2% на месечна база и с 4,5% на годишна база (спрямо септември 2018-а). Индексът на цените на производител на международния пазар пък нараства с 0,9% на месечна база и се увеличава с 2,5% спрямо септември 2018-а година.

По-рано този месец НСИ оповести доклад, отчитащ месечна потребителска инфлация през септември от 0,3%, но при рязко нейно забавяне на годишна база от 2,9% през август до 2,3% (най-ниска годишна инфлация от април 2018-а година насам). Данните за производствените цени обаче са предпоставка за ускоряване на потребителската инфлация през следващите месеци.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 222

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 154

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 235

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 216

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 193

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 217

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ