17 Април 2026петък04:51 ч.

330 млн. лв. губи годишно хазната от укрити обороти

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 573

Поголовното укриване на обороти от страна на фирмите, които използват софтуер за регистриране на търговските си приходи, ощетява хазната с 330 млн. лв. годишно. Това обяви говорителят на Националната агенция за приходите Росен Бъчваров пред "Блумбърг тв България". Бъчваров съобщи, че всяко нарушение, установено от последните проверки на търговците в зимните курорти, е било с използване на търговски софтуер. Най-честите нарушения са неотчитане на оборотите, използване на софтуер с цел укриване на приходи, издаване на фалшиви касови бележки.

Бизнесът е притеснен относно промените в наредбата за касовите апарати и сроковете за тяхното въвеждане, но промените не са в сила от 1 януари т.г., а от 28 септември 2018 г., а правилата, които законът регулира, са в сила вече повече от година, коментира той. 

Всички регистрирани по ДДС компании, ако използват софтуер за отчитане на продажбите, трябва да го сменят. Същото се отнася в значителна степен и за всички фискални устройства и фискални принтери, които тези, регистрирани по ДДС компании, използват. Промените засягат половината от регистрираните в страната фискални устройства. Разходите не са само за смяната на фискалните устройства, а и за промяната на софтуерите, които регистрират и управляват продажбите в търговските обекти. Бъчваров напомни, че от 1 април 2019 г. няма да се допуска в един търговски обект да има допълнително и софтуер с компютър, през който се управляват продажби и отделната, независима употреба на касов апарат.

Имотните сделки намаляват, но цените продължават да растат

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 69

МВФ понижи прогнозата за икономическия растеж на България

автор:Дума

visibility 837

/ брой: 69

Задава се световна икономическа криза

автор:Дума

visibility 875

/ брой: 69

Спряха опит за незаконен внос на овце от Гърция

автор:Дума

visibility 891

/ брой: 69

Евросъюзът забавя заема за Киев

автор:Дума

visibility 886

/ брой: 69

Испания легализира 500 000 мигранти

автор:Дума

visibility 880

/ брой: 69

Сърбия връща наборната служба

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 69

За да има справедливост

visibility 860

/ брой: 69

И какво от това

автор:Евгени Гаврилов

visibility 845

/ брой: 69

Засипаха ни с благодат

visibility 854

/ брой: 69

Залогът на тези избори е България и ние ще бъдем на висотата му

автор:Дума

visibility 920

/ брой: 69

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ