3-ма наши останаха в Лига Европа

Бербатов подава за гол, Юнайтед губи, но продължава на 1/8 финал

/ брой: 47

visibility 79

Димитър Бербатов започна титуляр за Манчестър Юнайтед и подаде за единствения гол на английските шампиони при домакинската загуба с 1:2 срещу Аякс Амстердам в реванша от 1/16-финалите на Лига Европа. Голът след хладнокръвно и майсторско изпълнение на мексиканския му партньор в атаката Хавиер Ернандес обаче класира "червените дяволи" за осминафиналите, където те ще играят срещу испанския Атлетик Билбао.
 Бербатов започна като титуляр и бързо записа името си в статистиката, след като подаде пас на Ернандес в наказателното поле на противника, където мексиканецът се справи с отбраната на гостите и откри. Аякс обаче стигна до пълен обрат и беше близо до сензацията, но отпадна след загубата с 1:3 у дома срещу Юнайтед. Араз Йозбилис (37) изравни, Тоби Алдервайрелд (87) донесе престижната, но недостатъчна победа за 4-кратните еврошампиони. Бербатов бе сменен в 72-рата мин. от Дани Уелбек,
В турнира продължават още двама българи. Николай Михайлов запази втора поредна "суха" мрежа на вратата на Твенте в евротурнирите, а неговите съотборници довършиха румънския Стяуа отново с 1:0. Насер Шадли вкара за холандците и провали плановете на отбора от Букурещ за домакински финал в Лига Европа. За Стяуа резерва остана защитникът Валентин Илиев.
И Станислав Манолев беше титуляр за ПСВ Айндховен и игра цял мач при разгромната победа с 4:1 над турския Трабзонспор, който беше изненадата в Шампионската лига през есента. Тим Матавс вкара 2 гола, а Дрийс Мартенс от дузпа и Кевин Стротман довършиха гостите и се класираха на осминафинал срещу Валенсия.
 Голът на Цветан Генков от първия мач се оказа недостатъчен за Висла Краков да отстрани Стандард Лиеж и да се класира на осминафиналите в Лига Европа. Българският нападател вкара за 1:1 в първия мач в Полша, но не успя да се разпише и на реванша, завършил 0:0. Това класира белгийците заради гола им на чужд терен.

Мениджърът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън пое цялата отговорност за слабата игра на "червените дяволи" в мача реванш от Лига Европа срещу Аякс снощи.
"Ще бъде прекрасно, ако стигнем до финала. Няма никакво значение как си стигнал на финала или срещу кой играеш там. Най-важното нещо за нас е да се опитаме да стигнем до него. Поемам отговорността за представянето ни тази вечер. Да пусна толкова млади футболисти в защита бе голям риск. Мачът бе добра възможност Фил Джоунс и Крис Смолинг да запишат минути заедно. Оцеляхме с малко доза късмет, но трябва да призная, че не играхме никак добре през второто полувреме", каза сър Алекс.
Бербатов получи отлична оценка за изявите си от вестник "Манчестър Ивнинг Нюз". Той получи 8, колкото само вратарят Давид Де Хеа. "Той подаде превъзходна топка за гола на Ернандес. Даде отличен старт на мача за българина. Ако има нещо, за което може да бъде укорен, това е, че не бе егоист и търсеше паса, когато можеше сам да вкара", допълва вестникът.
"Sun" пише 6-ца на Бербатов, а със 7 са оценени само Де Хеа, Фабио, Ернандес и Скоулс.
Официалният сайт на Манчестър Юнайтед обаче разкритикува Бербатов за играта му. "Още един от Юнайтед, който се провали. Изглеждаше наелектризиран в първите 15 минути на мача. Намери прекрасно Чичарито за гола. След това обаче не успя да намери играта с партньора си в атака. След почивката отстъпи мястото си на Уелбек", пишат редакторите на страницата на Юнайтед.
Спортното издание Goal също не спестява критика по адрес на Бербатов. "Българинът използва своята класа и поглед, за да намери Чичарито за гола на мексиканеца, но както често се случва, преди да бъде заменен, изглеждаше малко незаинтересован". Сайтът поставя оценка 6 на Бербатов, като толкова имат Смолинг и резервите Скоулс и Уелбек.
Средната оценка от читателите на Sky Sports за Бербо e 6,2, а малко повече събират само Де Хеа, Парк и Ернандес.