03 Май 2024петък20:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

200 години от рождението на Димитър Добрович

По този повод ще бъде организирана научна конференция в Нов български университет

/ брой: 14

автор:Дума

visibility 531

Тази година се честват 200 години от рождението на Димитър Добрович (1816-1905) - първия български живописец, получил академично образование. Връзката му с Италия е крепка, през 1848 г. пристига в Рим, където остава за един период от 45 години. Учи в Римската академия. В края на 1848 и началото на 1849 г., за три месеца, се сражава под знамената на Джузепе Гарибалди. Картините му, жанрови сцени и портрети, са повлияни от европейския романтизъм. Изкарва прехраната си като копист - дейност, в която достига съвършенство. Изработва своя "елеофотографска" техника, която улеснява процеса на копирането. По-голямата част от творбите му от този период са подписани като Д. Добрович. Когато се връща в България, той донася много работи, правени главно през римския му период.
Нов български университет и Център "Българо-европейски културни диалози" отправят покана за участие в международната научна конференция "Романтиката на XIX век. Димитър Добрович (1816-1905) - живот и творчество".
Конференцията ще се реализира в периода от 16 до 18 ноември 2016 г. в Нов български университет. За участие могат да се запишат изследователи, докторанти и всички, които работят и имат интереси в посочената научна проблематика.
Конференцията е фокусирана върху следните панели: Историографски дискурси - факти, процеси, явления, личности; Художествен живот в Европа и на Балканите през XIX век - академии, художествено образование, културни диалози;  Изкуството на Димитър Добрович (1816-1905);  Изкуството и влиянието на техническите постижения на епохата върху неговото развитие - фокус върху фотографията. 
Важни дати: до 4 април - регистрация със заглавие и резюме (преведени на английски език); до 10 юли - заплащане на ранна такса регистрация и изпращане на готови и преведени резюме и доклад на английски; до 30 август т.г. - краен срок за заплащане на такса регистрация и изпращане на готови и преведени резюме и доклад на английски. Може да изпратите доклада си на mtumbeva@nbu.bg

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ