27 Септември 2024петък02:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

2 млн. по-малко чужди туристи у нас заради КОВИД

След заплаха за протест държавата отпуска 10 млн. лв. за туроператорите

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 276

Около 2 млн. чужди туристи ги няма в България. Мит е, че българите могат да заместят чуждите туристи. Това заяви във връзка с коронавируса климатологът проф. Георги Рачев, който е и заместник-председател на Българската асоциация на туристическите агенции, пред "България он ер". "Замърсяването на водите е част от действителността, тъй като трафикът в Черно море не е малък. В открито море редица кораби мият своите танкове и това стига и до нашето крайбрежие. Има служба, която следи и трябва да глобява такива кораби", обясни Рачев. Според климатолога положението с чистотата на водите е тежко, глобите били смешни, a контролът не бил добър.

Междувременно след поредната заплаха от страна на Обединение "Бъдеще в туризма за протест премиерът Бойко Борисов, икономическият министър Лъчезар Борисов и на туризма Марияна Николова се срещнаха с представители на сдружението. Властта е обещала да даде на туроператорите и туристическите агенции субсидии на обща стойност 10 млн. лв. Средствата са по оперативната програма "Иновации и конкурентоспособност". Фирмите от бранша ще могат да получат субсидия в размер на 10% от оборота си за 2019 г. Очаква се схемата да заработи през този месец, но преди това трябва да получи одобрение от Комитета по наблюдение, съобщи Николова. Ясни били критериите, на които трябва да отговаря бизнесът, за да получи помощ, но "когато има одобрение от Комитета по наблюдение, те ще бъдат публикувани на сайта на Министерството на туризма".

От новата субсидия ще могат да се възползват над 3000 туристически агенции и туроператори. Екскурзоводите обаче остават извън обхвата на мярката и за тях щяло да се мисли за някаква социална мярка, която ще бъде под "шапката" на социалното министерство.

Тези пари не са достатъчни, но са глътка въздух за най-засегнатия бранш от кризата, каза Николова. На същото мнение са и представителите на Обединение "Бъдеще в туризма", които не можаха еднозначно да отговорят на въпрос дали насроченият за днес протест ще се състои въпреки новината за отпускането на средства за бранша. Миналата седмица туроператори и туристически агенции, част от обединението, излязоха на протест пред Министерския съвет с искане за още мерки в подкрепа на бранша. Още в същия ден министър Николова ги прие на разговор, но няколко дни по-късно бе насрочен нов протест за днес.

Бизнесът иска да се намали ДДС на целия сектор с превози на пътници

Мярката с намалената на 9% ДДС ставка за ексурзиите, организирани със случаен превоз, е по-добре, отколкото нищо. Погледнато в детайли обаче тя не върши работа. Ефектът не би следвало да е значителен. Това каза председателят на Националното сдружение на автобусните превозвачи Петър Захариев пред "Блумбърг тв България". "Всички автобусни превозвачи реализират и случаен превоз. Тези, които осъществят само случаен превоз, са най-засегнати от икономическите мерки", каза той. "Проблемът е в незначителната работа и броя пътници. Трябва да се намали ДДС и на останалите превозвачи, ако се цели да се подкрепи браншът", допълни той. "Секторът на обикновените превозвачи се обедини оперативно. Статистиката на Централна автогара обаче не покрива и 50% от обичайния трафик от 260 автобуса на ден", обясни Захариев. По думите му има "скрити фалити"  - формално фирмата съществува, но няма дейност, а произвежда реална икономическа загуба.

Безплатни прегледи във ВМА за Деня на сърцето

автор:Дума

visibility 3

Как да подадем сигнал до КАТ?

автор:Дума

visibility 235

Габриел Вълков: БСП подава ръка на младите хора в България

автор:Дума

visibility 418

Държавният договор за превоз на пътници с БДЖ ще бъде удължен

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 183

Изкуственият интелект е заплаха за работните места

автор:Дума

visibility 504

/ брой: 183

Брюксел разреши продажбата на Йетел

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 183

БНБ предупреди за риск пред банковата система

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 183

Гърция и Турция заедно срещу трафика на хора

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 183

Изпълнили сме всичко за Шенген

автор:Дума

visibility 619

/ брой: 183

България домакин на учение на НАТО

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 183

Богоугодно

автор:Мая Йовановска

visibility 1648

/ брой: 183

Майка плаче...

автор:Боян Дуранкев

visibility 1482

/ брой: 183

За тежките комплекси на македонците към България

visibility 471

/ брой: 183

Бедността като свинско със зеле

автор:Аида Паникян

visibility 597

/ брой: 183

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ