16 Юли 2025сряда21:38 ч.

19 на сто от хората у нас са под линията на бедността

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 894

По данни на "Евростат" 19 на сто от хората у нас са под линията на бедността и това може да се промени, ако се предприемат мерки, насочени към изравняване на доходите. Трябва да се повишат разходите за социална защита, независимо дали през косвени данъци или налагане на стръмна данъчна скала. Това е въпрос на политика и дългосрочна стратегия, заяви пред "Блумбърг тв България" доц. д-р Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН. "Идеята е социалният министър да предлага линия на бедността, когато има забавяне на темпа на растеж на БВП. Ако предложението бъде прието в първоначалния вид, министърът ще може да определя линията на бедността, както му харесва. В този смисъл това едностранно определяне е доста спорно", смята доц. Сарийски.

 Според него индексът на Джини, който се използва за статистическа характеристика на разпределенията на благата в едно общество, се е увеличил от около 36 до 41 на сто."Богатите стават все по-богати, а бедните едва се издържат", заяви той и напомни, че България има един от най-ниските дялове от БВП на разходи за социална защита. 

Сарийски подчерта, че стратегията за усвояване на евросредства трябва да е изпълнима, защото иначе Европейският съюз може да спре част от парите за България или да принуди страната да възстанови част от получената сума.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ