16 страни от ЕС, сред които България, искат облагане на вейповете
/ брой: 236
Шестнайсет страни от ЕС, в това число и България, поискаха от Европейската комисия да предложи през идните месеци нов закон на ЕС за данъчното облагане на тютюна, който да включва нови продукти като електронни цигари - вейпове, които досега не са попадали под съществуващото законодателство, предаде "Ройтерс".
Инициативата, ръководена от Нидерландия, е подкрепяна от България, Хърватия, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Латвия, Словакия, Испания, Белгия, Ирландия, Словения и Португалия.
В съвместно писмо до ЕК финансовите министри на шестнадесетте страни заявяват, че е необходима актуализация на директива на ЕС за данъчното облагане на тютюна от 2011 г., тъй като при липсата на европейски разпоредби относно цигарите сега всяка страна прилага различни правила и нива на акцизи, изкривявайки единния пазар на блока.
"Въз основа на настоящата директива повечето от тези продукти не могат да се облагат с данъци като традиционните тютюневи изделия", се посочва в писмото до ЕК.
"Поради недостатъци в законодателството на ЕС, държавите членки са предприели подходящи действия на национално ниво. Това доведе до фрагментация, неравнопоставени условия и в крайна сметка - до изкривяване на нашия вътрешен пазар", пише още в писмото.
Актуализацията на закона на ЕС за данъчното облагане на тютюна трябваше да бъде внесен още в края на 2022 г., но беше отложен и правителствата на членките на ЕС искат новия състав на ЕК, който встъпи в длъжност на 1 декември, да се заеме спешно с въпроса.
Досега ЕК е определила регулаторни стандарти за електронните цигари, включително ограничения за съдържанието на никотин и етикети, обясняващи, че не трябва да бъдат използвани от непушачи. Производителите трябва да се регистрират в съответната страна, преди да продават продуктите. Правилата обаче са различни за всяка страна.
Във Франция, например, лица под 18-годишна възраст не могат да купуват вейпове и използването им е забранено на определени обществени места, включително университети и в обществения транспорт. Италия пък премахна забраната за използване на електронни цигари на обществени места през 2013 г. Употребата в или близо до училища все още е забранена. Вейповете за еднократна употреба привлякоха особено внимание от страна на законодателите в някои членки на Европейския съюз поради опасения за околната среда и здравето, а Франция реши да ги забрани изцяло.