16 Юли 2025сряда21:40 ч.

15 награди за карикатуристите

Международната изложба "Градът, без който не можем" се "приземи" в СГХГ

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 1488

Първата международна карикатурна изложба "Градът, без който не можем", която досега бе показана на "Моста на влюбените" при НДК, както ДУМА писа, се "приземи" в Софийска градска художествена галерия на ул. "Гурко" 1 в столицата.
Българските карикатуристи умеят да бъдат деликатни в своя хумор, да бъдат злъчни и остри, саркастични - уважавам това качество и смятам, че те са изключително добри - заяви при откриването на изложбата директорката на СГХГ Аделина Филева.
В експозицията са подредени 96 творби на 78 карикатуристи от 29 страни. Те са посветени на темата за съвременния град и живота на човека в него - със съпътстващите го проблеми, произтичащи от пренаселеността, урбанизацията, екологическата катастрофа и бедността. На всяка от тези подтеми карикатуристите са посветили своите произведения, от което не е трудно да се забележи колко "универсални" са тези заплахи на глобализирания свят. Включително - за страни като Китай, Индия, Корея, Иран, Турция, чиито карикатуристи са представени с едни от най-интересните "виждания" за тези проблеми, пред които е изправено човечеството. Интересно е и българското участие в изложбата с карикатури на такива известни имена като Георги Чалъков, Генчо Симеонов, Чавдар Николов и др.
Председателят на журито на изложбата Илиян Савков огласи и връчи наградите. Две първи награди се присъждат на Сергей Семендяев от Украйна и Павел Кучински от Полша; две втори - на Борис Еренбург от Израел и Муса Гюмюз от Турция; трета награда получи Владимир Ненашев от Русия.
В моите работи съм се стремил да покажа как жителят на големия съвременен град се превръща в негов роб и марионетка, как мегаполисите ни подчиняват и обезличават - сподели специално за ДУМА Борис Еренбург от Израел.
Бяха връчени и наградите на организаторите и медийните партньори на международната изложба "Градът, без който не можем". Наградата на в. "Новинар" получи Диляна Николова; на в. "Монитор" - Валентин Георгиев; на в. "Телеграф" - Иван Кутузов; на сп. "Тема"- Ала и Чавдар Георгиеви; на в. "Дневник" - Йовчо Савов, на БТА - Тошо Боркович от Сърбия; на в. "Стандарт" - Норберт Ван Ипезееле от Белгия; на в. "Сега" - Кристиян Топан от Румъния, на сп. "ЛИК"- Зигмунд Зарадкиевич от Полша.  
Изложбата ще бъде отворена за посетители до 27 ноември, като занапред идеята е тя да се превърне в ежегоден международен фестивал на карикатурата.



 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ