19 Юни 2025четвъртък19:28 ч.

14 млрд. лв. са усвоените европари у нас

Най-много средства от Брюксел са влезли в София, а най-малко - в Перник, Кюстендил и Търговище

/ брой: 142

автор:Дума

visibility 1418

Усвоените европейски средства в България надхвърлят 14 млрд. лв. към средата на юни 2021 г.  Това е сумата на всички изплатени пари по проекти, финансирани от структурните и кохезионните фондове на ЕС от началото на 2007 година, твърди в свой нализ Институтът за пазарна икономика. Най-много средства са усвоени в столицата - над 4 млрд. лв. Следват областите Пловдив, където са вложени по близо 1 млрд. лв. Усвоените европари в Благоевград са 800 млн. лв. и Бургас - 750 млн. лв. Като абсолютна сума пък най-малко са усвоените фондове в областите Перник, Търговище и Кюстендил - по около 130 млн. лв.

Според анализа по-големият размер на похарчените еврофондове отразява най-вече наличието на проекти в инфраструктурата -  столичното метро, пътища и магистрали, водни цикли и т.н., които по своята същност изискват повече средства. Най-мащабният проект, финансиран с европари, е метрото в София, където вложените пари надхвърлят 750 млн. лв. С евросредства е модернизиран градският транспорт в Бургас, Варна, Русе и Враца. С тях са финансирани и ВиК системите в Плевен, Добрич, Пловдив, Враца и Ямбол, твърдят от ИПИ.

Бенефициент е била и училищната инфраструктура в София, Бургас, Хасково, Видин, Варна. При средни за страната 2010 лв. на човек от населението шест общини са получили над 5 хиляди лв. - Добрич (град), Свиленград, Костинброд, Приморско, Бяла (Варна) и Созопол. Половината от българските общини са успели да усвоят под хиляда лева на човек, като най-малко са изплатените средства в Дулово, Хитрино, Добричка община и Братя Даскалови - под 200 лв. на човек от населението.

Данните за 2021 г. обаче отново показват, че усвояването на европейски фондове не допринася за сближаването на отделните региони. Нещо повече, проектите често отместват фокуса на администрацията от развиване на бизнес средата и привличане на инвестиции, които дългосрочно да повишат местния стандарт на живот и подобрят градската среда, пише в анализа на ИПИ.

2021 г. се очертава по-скоро нулева за новите еврофондове от периода 2021-2027 г. Едва към края на годината може да се очаква да има одобрени оперативни програми и евентуални първи траншове по тях, твърдят от екипа на вицепремиера по еврофондовете Атанас Пеканов. Подготовката обаче не закъснява само в България, а в цяла Европа, като регламентите за разпределяне и харчене на парите бяха публикувани преди месец. България закъсня и с Националния план за възстановяване и устойчивост, но и по него се чака авансово плащане в рамките на годината.

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 1325

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 1543

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1954

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 1334

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 1054

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 2108

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 2032

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 2023

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 1414

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 2328

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 2128

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ