18 Септември 2025четвъртък13:58 ч.

1335 екипа ще търсят по домовете отпаднали от училище деца

/ брой: 176

автор:Дума

visibility 330

Към просветното министерство са сформирани  1335 екипа, които ще търсят по домовете отпаднали от училище деца, съобщи министърът на образоването проф. Николай Денков след заседание на Координационното звено по Механизма за взаимодействие по обхващане, включване и предотвратяване на отпадането от образователната система.

В групите са включени 19 915 преподаватели, социални работници, полицаи, представители на общините и областните управи, регионалните управления на образованието и здравните инспекции. Очаква се през септември и октомври да бъдат посетени над 20 500 деца. Участниците в екипите ще бъдат допълнително обучени да правят интегрирана оценка на потребностите на децата и учениците, обясни проф. Денков. Чрез нея ще се проследяват всички фактори в живота и социалната среда на децата и учениците, както и евентуалните рискове от социална изолация или отпадане от образователната система и др. Очаква се до 20 септември да бъдат обучени първите 140 експерти, а до 30 октомври - всички останали. 

Оценката ще позволи да се предложат по-адекватни мерки не само за минимизиране на рисковете от отпадане или от натрупване на допълнителни образователни дефицити, но и за подобряване на социалната среда. Експертите ще съдействат за адресна регистрация, записване на родителите в бюро по труда, социално или друг вид подпомагане, записване в детска градина и други.

Близо 1/4 от записаните в предучилищно или училищно образование деца са в риск от отпадане. Делът им се е увеличил заради дългите периоди на дистанционно обучение. Най-много е броят им в Пловдив, Сливен, Стара Загора, София-град, София-област, Бургас и Пазарджик. 

 

 

 

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 350

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 289

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 344

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 288

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 313

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 293

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ