17 Юли 2025четвъртък17:11 ч.

Наука

12 октомври - 150 години БАН

Първата институция на държавата, на знанието и духовността, най-голямата и водеща изследователска организация на България навършва утре век и половина

/ брой: 195

автор:Велиана Христова

visibility 2777

Три нови книги, описващи непознати аспекти от историята на БАН, се оказаха сред най-атрактивните събития, посветени на 150-та годишнина от основаването на първата и най-уважавана у нас, и особено в чужбина, институция на новата ни държавност, храма на знанието и духовността българска. Учени от Института за исторически изследвания, Института за изследване на изкуствата и Архива на БАН представиха пред публика току-що публикуваните изследвания за историята на академията, за дарителството и за нейната сграда, която е национален архитектурен паметник. "Решихме да обърнем поглед към направеното от нашите предшественици и да му отдадем заслужено внимание с поглед към днешния и утрешния ден, смята зам.-председателят на БАН чл.-кор. Васил Николов, който е редактор на изданията.

За първи път например се публикуват архитектурни чертежи на сградата на повече от сто години, правени с невероятна прецизност и талант, на ръка, с туш и перо. В последните години в медиите нашумя новината, че и Васил Левски е дарил скромна сума за създаването н Българското книжовно дружество (от края на 1911 г. преименувано в БАН със закон). Но малцина знаят кои известни българи са правили парични дарения, дарения на недвижими имоти и книги, спомогнали за развитието и утвърждаването на академията като водещ научен и духовен център. Библиотеките на БАН и на нейните институти са сред най-големите хранилища на знание в страната, в тях се пазят и архивите на мнозина водещи учени на страната ни в десетилетията.  

Трите нови книги са отпечатани в издателството на БАН "Проф. Марин Дринов", носещо името на основателя и първи председател на академията.  Разпространяват се безплатно, предстои да бъдат доставени в библиотеки, вузове и други институции. Обмисляме идеи за продължаване на поредицата, каза проф. Васил Николов.

Документалният филм "Храмът на познанието - 150 години БАН" беше показан в академията на 7 октомври. Той представя историята на първото ни учреждение на знанието - от годините в емиграция и първите стъпки във възстановената българска държава през епохи на войни, политически сътресения и превратности до наши дни. Разказ за една непрекъсната битка за опазването на българската наука, култура и духовност. Сценарист на филма е Димитър Стоянович, режисьор Лъчезар Аврамов, оператор Калоян Божилов. Участват актьорите Цветана Манева, Йоана Буковска, Ириней Константинов, Георги Тенев, Камен Воденичаров, Драгомир Симеонов, Веселин Калановски.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 397

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 420

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 376

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 355

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 427

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ