16 Юли 2025сряда15:24 ч.

12 хил. софиянчета пак са вън от забавачките

Едни общински детски градини са с басейни, други още са в етернитови сгради

/ брой: 110

автор:Аида Паникян

visibility 134

Проблемите с местата в детските ясли и градини все още не са решени, обявиха от Дискусионен клуб за социална местна политика. Когато икономиката в страната бележеше устойчив икономически ръст в периода 2001-2009 г., раждаемостта се увеличи, но от 2010 до 2013 г. кризата "удари" и раждаемостта, припомни Борис Цветков от ДКСМП. Въпреки намалената раждаемост за поредна година за 12 хил. малчугани от столицата няма места в общинските детски ясли и градини. В този брой не са включени децата от ромски произход, болшинството от които по традиция не ходят на градина, не са включени и децата от заможни семейства, тъй като те по традиция посещават честни заведения, подчерта Цветков. Той припомни, че при управлението на Тройната коалиция в периода 2005-2009 г. в столицата са изградени 4 детски заведения със средства от държавния бюджет и 3 ведомствени, а при кабинета Борисов-1 е имало забрана за изграждане на детски заведения. Едва в края на мандата бяха отпуснати 30 млн. лв. за изграждане на  няколко големи града в страната, където много деца оставаха извън детските заведения, като за София бяха дадени 14 млн. лв.
Независимо че близо 60 столични детски градини са с басейн, както обяви в началото на месеца кметът Йорданка Фандъкова, в София все още има заведения в двуетажни етернитови помещения, които от години кандидатстват за обновяване, съобщиха от ДКСМП. Две от тях са в "Дружба-1" - ОДЗ 36 и ОДЗ 96, но има и в други райони на столицата. От няколко години директорките на двете заведения сигнализирали общината и настоявали за обновяване на сградите, тъй като вече имало и предписания за това от "Пожарна безопасност", но усилията били напразни - 300 деца са в опасни за здравето им сгради.


Общината дала по 40 лв. за преглед за рак на гърдата на учителки

По 40 лв. излиза средната стойност на преглед за рак на гърдата на столични учителки. Това става ясно от отговора на кмета Йорданка Фандъкова на питане на общинските съветници от БСП Милка христова и Николай Белалов. Той припомни, че с решение на Столичния общински съвет от 22 януари т.г. са осигурени до 350 хил. лв. за профилактичен преглед за рак на гърдата на до 8 хил. учителки. Недоумение буди фактът, че за сумата от 350 хил. лв. не е обявена обществена поръчка по ЗОП, коментира социалистът. Той смята, че е тревожен и фактът, че мнозинството отказало да насочи тези прегледи изцяло към общински здравни заведения. Решението е прегледите да се правят в 2 общински болници - Първа МБАЛ и в Първа АГ-болница "Св. София" (бившата "Тина Киркова"). Третата е Специализираната болница за активно лечение по онкология. За четвъртата болница (ВМА) обаче общинският съветник няма обяснение защо е избрана, при условие, че в София болниците, на които общината е принципал и е купувала високотехнологично оборудване могат да извършат такива прегледи. Проучване на съветници показало, че в общински ДКЦ-та цената на еднократен профилактичен преглед за рак на гърдата варира между 10 и максимум 30 лв.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 310

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 267

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 293

/ брой: 129

Епични провали

visibility 295

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ