03 Май 2024петък12:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

116 района са застрашени от потопи

/ брой: 231

автор:Дума

visibility 15

116 района в страната са застрашени от потопи, сочат предварителни оценки, обобщени от екоминистерството. Под заплаха са населени места по протежение на най-големите ни реки - Дунав, Марица, Искър, както и на много по-малки водни басейни. Общата дължина на рисковите ивици е 3889 км, като в тях влизат 267 км, застрашени от морски наводнения, и 472 км от Дунав.
В риск от водната стихия са 130 общини от общо 264 (49%), включително София. Информацията за тези зони е събрана от общините, от „Напоителни системи" и Гражданска защита, но тя е недостатъчна, за да се разработят мерки за превенция на риска, коментира проф. Славейко Господинов от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Затова са необходими цифрови карти на застрашените райони.
Причината за забавянето е, че обществената поръчка за заснемане на речните корита и изготвяне на цифров модел на релефа на районите се проваля за трети път. Въпросното заснемане трябва да се извърши със самолет чрез лазерно сканиране на територия от 14 000 до 19 000 кв. км и е задължение на Басейновата дирекция с център Плевен. Обществената поръчка обаче бе спряна два пъти от Комисията за защита на конкуренцията през 2013 г. - първия път по време на служебния кабинет на Марин Райков, а втория - при министър Искра Михайлова заради обжалване на процедурата от фирма "Евросенс".
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ