05 Юни 2025четвъртък08:26 ч.

111 000 ученици се явяват на изпити тази седмица

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 324

Повече от 111 хил. ученици от VII и X клас ще се явят на национално външно оценяване тази седмица. Изпитът по български език и литература е днес, а утре е по математика. Очаква се на тях да се явят 59 800 деца. За първи път тази година ще се проверят знанията и в X клас. Изпит ще има в 999 училища за над 51 600 ученици.
Външното оценяване в седми клас е в две части - тест от 25 задачи и подробен преразказ на  неизучавана художествена творба.
Изпитът за десетокласниците включва тест от 23 задачи, сред които 14 с избираем отговор и шест с кратък свободен отговор. Има също задачи за редактиране, формулиране на теза по зададена тема, извеждане на аргументи/контрааргументи във връзка с дадена теза. Изпитът включва и създаване на кратък текст в жанр, изучаван в първи гимназиален етап.
За да избегне технически проблем с изтеглянето на изпитните материали, два дни преди първия изпит МОН организира стрес тест. Всички училища, в които ще се проведат национални изпити, влязоха в платформата на МОН, свалиха изпратения файл и го разархивираха с паролата под него. В министерството не са постъпили сигнали за затруднения.
Към 15 юни под карантина като контактни с болни са 16 седмокласници и 49 десетокласници. Срокът за обявяване на резултатите от всички изпити от националните външни оценявания е 28 юни.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 615

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 608

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ