26 Юни 2024сряда14:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

110 години керамика в НХА

Възпитаници на академията разкриват тайната на едно от най-красивите приложни изкуства

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 78

Изложбата "110 години академично обучение по керамика в НХА" ще бъде открита на 28 октомври от 18 ч. в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1.
Експозицията представя предмети от музейната колекция на академията, които ще бъдат представени за първи път пред публика. Работите са свързани с развитието на приложните изкуства в България и събирани в продължение на целия период от съществуването на специалността, научи ДУМА от Диди Спасова, пиар на НХА.
Зрителите имат възможността да видят произведения на автори от различни поколения на всички възпитаници на Националната художествена академия. Сред тях са и днешните преподаватели в специалност керамика - проф. Красимир Джидров, проф. Ивана Енева, проф. Божидар Бончев, доц. Мартин Петков.
За отбелязването на 110-годишнината на специалност керамика се подготвя каталог на колекцията: "Музейна сбирка на Националната художествена академия. Колекция керамика". Като инициатива на специалността е и мозайка от керамични плочки с автографи на възпитаниците й, която е в процес на реализация. 
Изложбата "110 години академично обучение по керамика в НХА" е част от научните и художествено-творческите проекти на НХА. Тя продължава до 14 ноември. 
Историята на специалност керамика е свързана с началните етапи от основаването и развитието на Държавното рисувално училище (1896). Между 1900-1904 г. се откриват школите по декорация, резба и керамика, а цар Фердинанд поръчва закупуването на първите керамични пещи и глазури от Германия. От този момент започва обучението в специалността, което през годините преминава през различни фази, свързани със социо-културната динамика на българския художествен живот.
Основател на специалността е Стефан Димитров (1874-1937), който заема длъжността професор по керамика от 1904 до 1932 г. През 1972 г. се основава нова специалност - силикатни форми (днес "Порцелан и стъкло"), ръководена от проф. Г. Коларов, чийто приоритет на действие е дизайнът на фината керамика в България.
Съвременните перспективи пред специалността са свързани с новите посоки в обучението и дейността на преподаватели като проф. Красимир Джидров, проф. Ивана Енева, проф. Божидар Бончев, доц. Мартин Петков. Историята на специалност керамика е много показателна за битието на приложните изкуства у нас, които от занаят в началото на ХХ век бързо се превръщат в автономна художествена сфера, където се решават пластически проблеми, тъждествени с тези на изящните изкуства.
Днес обучението е съобразено със съвременния аспект на керамичното изкуство, базирано на индивидуалната артистична практика. Основната цел е подготовката на специалисти в областта на съвременната керамика, предназначена за публична среда.
 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 213

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 192

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 193

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 162

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 467

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 210

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 176

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 191

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ