21 Май 2024вторник06:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1000 българи месечно се включват в клинични проучвания

До 2018 г. се очакват 35 млн. лв. ръст на инвестициите за изпитвания на нови лекарства у нас

/ брой: 59

автор:Аида Паникян

visibility 789

Около 190 нови клинични проучвания на лекарства започват в България всяка година, а всеки месец в тях се включват средно около 1000 български пациенти. През последните няколко години тази тенденция не се променя, сочат данните на Българската асоциация за клинични проучвания, съобщи нейния председател д-р Иван Георгиев. Тези пациенти имат възможността да бъдат лекувани под строг контрол и да получават най-новото лечение, което в голяма част от случаите е животоспасяващо за болните, на които наличните лекарства не могат да помогнат. Благодарение на последователната политика по въвеждането на иновативни лечения и съвременна апаратура през последните години ранно откриваните онкологични заболявания у нас са нараснали с 56%, съобщи здравният зам.-министър д-р Бойко Пенков. По думите му инвестициите в съвременното лечение и адекватно проследяване на пациентите с диабет са намалили смъртността от това заболяване у нас на 13 на 100 хил. души, което почти изравнява страната ни със средното ниво за Европа - 11 на 100 хил.
Независимо от напредъка, по брой на извършваните клинични изпитвания страната ни все още изостава в сравнение с Чехия, Унгария, Полша и много по-осезаемо от Германия (11 390), Франция (10 500) и Великобритания (9 хил.), обясни д-р Борислав Борисов, бивш шеф на ИАЛ. Той поясни, че в момента само в 3 държави в света не се провеждат клинични изпитвания на нови терапии - Куба, Мианмар и Северна Корея.
Инвестициите на фармаиндустрията за тези изпитвания възлизат на над 151 млн. Лв. Тези средства са насочени за центровете, в които се осъществяват клиничните изпитвания, като 35% са за възнаграждения за персонала, 11% са за доставчици на други услуги, 8% са за други разходи и 2% - за регулатора (ИАЛ). Приходите в бюджета от данъци са над 12 млн. лв, уточни директорката на ИАЛ доц. Асена Стоименова. В момента в лечебни заведения в страната се провеждат 126 изпитвания на нови медикаменти. През м.г. са подадени заявления за 240 проучвания, а издадените разрешения са за 268 заради заявки, подадени през 2014 г. и одобрени през 2015 г. Стана ясно, че се очаква у нас до 2018 г. да има ръст с около 35 млн. лв. на инвестициите за клинични изпитвания на нови терапии.
В световен мащаб проучванията на нови лекарства в онкологията, ендокринологията, пулмологията, централната нервна система и кардиологията ще продължат да бъдат водещи области за клинични проучвания. У нас около 60% от изпитванията на нови лечения са в 4 области - на психиатрията и неврологията (20%), онкологията (16%), ендокринологията и белодробните болести (по 11%).

 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ