17 Юли 2024сряда13:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1% сирийски бежанци приели богатите страни

Едва 67 хил. от близо 5 млн. търсещи убежище са приютили развитите държави

/ брой: 73

автор:Дума

visibility 62

Богатите страни са приели много малка част от близо 5-те милиона бежанци от Сирия, се казва в доклад на британската неправителствена организация "Оксфам". Тя призовава богатите страни да приемат най-малко 10% от 4,8-те милиона сирийски бежанци от разкъсваната от война страна. Досега обаче богатите страни са приели само 67 100 души, което е едва 1,39% от бежанците, посочват от организацията.
"Оксфам" публикува доклад преди провеждането на международна конференция под егидата на ООН в Женева. На нея страните ще бъдат призовани да предвидят места за презаселването на сирийските бежанци. Голямото мнозинство от тях остават в близки до родината си страни, а конфликтът вече навлезе в шестата си година. Конференцията на ООН ще бъде открита от генералния секретар Бан Ки-мун. Тя има за цел "да разпредели общата отговорност", свързана с кризата с бежанците, предизвикана от войната в страната и нашествието на джихадистите от "Ислямска държава".
Според "Оксфам" само 3 от богатите страни - Канада, Германия и Норвегия, са направили за приемането на бежанците повече от това, което е трябвало да направят спрямо тяхната икономическа ситуация. Други пет страни - Австралия, Финландия Исландия, Швеция и Нова Зеландия, са се ангажирали да направят с 50% отколкото се изисква, а другите 20 разглеждани от "Оксфам" страни са под очакванията.
Франция например се е ангажирала до днес да приеме 1000 сирийски бежанци, което е 4% от 26-те хиляди, които би трябвало да приеме. САЩ, които са приели 1812 сирийски бежанци и посочват, че ще приемат още 10 000, са се ангажирали за 7% от близо 171 000, считани за техен дял. Холандия е приела 7%, Дания - 15%, а Великобритания - 22%, посочват от "Оксфам".
"Оксфам" изчислява, че 10% от сирийските бежанци са особено уязвими и имат незабавна нужда да бъдат заселени на друго място.
Според директорката на неправителствената организация Уини Бианима "страните със силни икономики, с развити инфраструктури и служби могат незабавно да приемат 500 000 бежанци, ако поискат. По думите й в Ливан всеки пети човек е сирийски бежанец, а в Йордания - всеки десети.

Чуждите инвестиции намаляха с 62%

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

НАП засякла само 255 кешови плащания над 10 000 лв.

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Възраждат идеята "донос-бонус"

автор:Дума

visibility 6

/ брой: 134

Европейският парламент се събра на първа сесия

автор:Дума

visibility 11

/ брой: 134

Тръмп избра сенатор за вицепрезидент

автор:Дума

visibility 9

/ брой: 134

Пожари бушуват на Балканите

автор:Дума

visibility 8

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 12

/ брой: 134

Касапи на Конституцията

автор:Александър Симов

visibility 10

/ брой: 134

За нуждата от ТЕЦ-ове

visibility 9

/ брой: 134

Глад за медицински сестри

автор:Аида Паникян

visibility 14

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ