20 Април 2024събота16:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Булевард / суета

(Не)обикновеното къпане, или традициите на руската баня

Процедурите не само предпазват от простудни заболявания и изчистват кожата, но и влияят изключително благоприятно на душевното състояние, свалят нервното напрежение, премахват стреса и преумората

/ брой: 17

автор:Альона Нейкова

visibility 5749

От дълбока древност, в продължение на векове, хората не просто са се къпали в банята, но и са преследвали други важни цели - да се калят и да укрепят здравето си. Именно с оглед на тези принципи от стари времена в Русия, най-често по бреговете на реки и езера, са изграждали по специална технология обичаните от всички парни бани. Всъщност постройката изглеждала като дървена селска изба с две основни стаи - за събличане и за парни процедури и къпане, наричана още парилка.
Смята се, че банята оказва благоприятно влияние на душевното състояние - сваля нервното напрежение, премахва стреса и преумората, предпазва от простудни заболявания, изчиства кожата. Благодарение на горещия въздух в парилката порите се освобождават от нечистотиите и мъртвите клетки и се създават условия за замяна с нови. Мнозина са убедени, че високата температура, характерна за руската баня, убива болестотворните микроби. Освен че някои се парят там за отслабване, също така намират и лек срещу доста заболявания. Установено е, че при редовно посещение на руската баня рискът да се заразиш по време на епидемии от грип е 4 пъти по-малък. Това е свързано със закаляването на организма и придобиването на имунитет против настинки и инфекциозни заболявания. Достатъчно е да се попарите добре, да се изпотите както трябва и ако сте се простудили в начален стадий, можете да забравите за болести, твърдят почитателите на (не)обичайното къпане в руската баня.
Тя е полезна още за хора, страдащи от ревматизъм, радикулит и имащи проблеми с опорно-двигателния апарат. Горещата парилка добре повлиява на ставите и мускулите, увеличава се тяхната подвижност и се премахват неприятните усещания. Докторите препоръчват руската баня и на пациенти с болни бъбреци. Твърди се също така, че парата помага за облекчаване на проблемите при диабет, тъй като извлича захарта от организма и нормализира теглото. Особено полезна е рязката промяна на температурата при парене, стимулираща кръвообращението. За това допринася и ароматът на метличката за баня, направена от бреза, дъб или липа. Като се удря със снопчето от клонки и листа, се усилва кръвоснабдяването на органите, подобрява се дейноста на сърцето и дробовете, активизира се обмяната на веществата. Усетилите насладата от руската баня твърдят, че след нея се приповдига настроението, нервната система се уравновесява, изчезва физическата умора, повишава се апетитът. А всичко това дава усещане за лекота на движението и бодрост.
Достъпна и полезна за всички, банната процедура всъщност е цяла наука. Брезовата или дъбовата метличка отначало се потапя в съд с гореща вода за около 40-50 секунди, след това леко се изтръсква, за да паднат излишните капки, и е готова за употреба. Водата, в която е била, не бива да се изхвърля: накрая тя може да се използва за поливане. В никакъв случай не трябва да се мие главата и тялото със сапун. Преди началото на парните процедури е необходимо да се вземе душ, да се попие тялото с кърпа и едва тогава да се влиза в парилката.
Лежанките там могат да бъдат много нагрети, така че е добре да се вземат чаршафи, хавлии или нещо друго, подходящо за постилане на горната лежанка. Специалистите препоръчват да се заеме позата по гръб, като краката трябва да се вдигат нагоре на поставка, предназначена именно за това.
За да не се усеща парене по ръцете и главата, задължителното условие е в руската баня да се влиза с шапка и ръкавици. Експертите препоръчват те да са ушити от вълнен плат.
Нормалното време за пребиваване в парилката при температура 90 градуса по Целзий и влажност на въздуха 10% е около 10 минути. След това се излиза и се прави почивка от четвърт час. При второ влизане в парилката вече се използва метличката. За усилване на парата в добре загрятата баня трябва да се плисне гореща вода върху силно нагорещените камъни в печката. В сухата баня това не предизвиква повишаване на температурата в помещението, а се увеличава силата на парата, с която се правят процедурите. В парилката трябва де се диша с отворена уста, съветват почитателите на руската баня.
Добре е да се знае, че преди употреба влажната метличка се вдига нагоре и се задържа няколко секунди под тавана, като леко се разклаща. След употреба пък снопчето от клонки и листа не бива да се забравя в парилката, а се изнася, защото от горещия въздух бързо увяхва. Ако случайно метличката поизсъхне, може за няколко секунди да се потопи в гореща вода.
Паренето е добре да се извършва от двама души. Първо, единият ляга по корем и се отпуска. Метличките действат като махало, като подават горещ въздух на петите, оттам, с постепенно разтръскване, се минава към горните чести на тялото - гърба и раменете, докато не се появят първите капки на изпотяване. Това е признак на равномерно и правилно провеждане на парните процедури. Добре е да се спазва следната препоръка: колкото е по-висока температурата, толкова ударите са по-слаби, и обратното. След това този, когото потупват с метличката, се обръща по гръб, и паренето продължава по същите правила. После ролите се сменят.
Ако случайно някой почувства тежест, затруднено дишане, главозамайване или сърцебиение, трябва незабавно да прекрати паренето и да излезе в стаята за релакс.
След 2-3 посещения в парилката се взема студен душ или се плува в басейн с хладка вода. Някои по-ербап руснаци се гмуркат в замръзналата река или скачат в пряспа със сняг. Накрая се почива в стаята в легнало положение върху удобна пейка или канапе.
След банята е нормално да се усеща силна жажда, която се утолява с квас (руска национална напитка), лимонада, минерална вода или бира. Но тези, които искат да се избавят от излишните килограми, трябва да се въздържат от употребата на напитки в продължение на 2 часа.


Метличката като най-важен атрибут

Сред най-важните атрибути при ползването на парна баня са прословутите метлички: брезови, дъбови, липови, хвойнови и др. Те се приготвят в определено време на годината: когато листата на съответните дървета са се развили и укрепили най-добре на клоните. Обикновено метличките се правят в началото и до средата на юни, като табиетлиите предпочитат това да става по Еньовден.
След като се нарежат и завържат по определен начин, клонките с листата се сушат на проветриво и сенчесто място. Слънцето не бива да ги огрява, за да останат те свежи и зелени. След като напълно изсъхнат за около 7-10 дни, се прибират на тъмно и прохладно място на съхранение. Могат да се употребяват по предназначение целогодишно, като обикновено се ползват по 2 метлички за едно посещение в парната баня, а накрая на процедурите се изхвърлят.


Основни правила при паренето

За да се усети максимално удоволствие от водните процедури в руската баня, добре е да се спазват някои основни правила:
- да не се бърза - най-голямият кеф е, когато бавно, на определени интервали, се правят няколко посещения в парилката, последвани от кратка почивка;
- да се избягва паренето при лошо здравословно състояние;
- да не се прилагат процедурите на гладен стомах;
- да не се влиза в банята веднага след обилно хранене, необходимо е да мине поне час;
- да не се употребяват прекалено много течности;
- да не се допуска пиенето на алкохол, както и наличието на хора в нетрезво състояние;
- да се свалят предварително всички украшения от тялото: часовник, очила, обици, синджирче, пръстени;
- да не се пуши нито в самата баня, нито на място за почивка;
- да се ограничат резките движения;
- да не се поливат камъните по време на първото посещение в парилката;
- да се почива след банята не по-малко от 20 минути и през това време да се вземе душ;
- да не се използва хавлия, а да се остави тялото само да изсъхне, тъй като въздухът след подобна баня изсушава кожата.
- накрая задължително е нужен продължителен отдих.

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ