02 Март 2026понеделник00:24 ч.

„Галъп“: Румен Радев има шанс да спечели на първия тур

автор:Дума

visibility 822

Румен Радев би спечелил президентския вот на първи тур, ако изборите бяха сега, показва проучване на „Галъп интернешънъл“ по поръчка на БНР. За настоящия президент биха гласували 51,2 процента от избирателите, които са решили да отидат до урните.

Ректорът на Софийския университет проф. Анастас  Герджиков е втори с 22,5 процента, трети би бил кандидатът на ДПС Мустафа Карадайъ със 7,9 процента.

Председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов засега не успява да мотивира всички привърженици на "Демократична Бългатия" да гласуват за него и има 6.2%, отбелязват от „Галъп“.

Общо 56.4% от хората казват, че ще гласуват със сигурност на президентските избори. 54,2% казват, че ще гласуват със сигурност на парламентарните избори. Над 20% са онези, които казват, че вероятно биха гласували, но не са сигурни.

"Данните за структурата на нагласите и потенциалната активност показват възможност президентските избори да завършат и в единствен тур. С оглед на последните събития обаче тази възможност не е доминираща. Цели четири седмици все пак остават между края на терена на изследването и изборите на 14 ноември", се казва в коментар към изследването на "Галъп".

Ако парламентарните избори бяха в средата на октомври за ГЕРБ-СДС биха гласували 22.5% от гласуващите, за БСП – 15,1%, за "Продължаваме промяната“ – 13,4%, за ИТН – 12.2%, за "Демократична България“ – 11,2% и за ДПС – 10.8%.

Това са сигурните от днешна гледна точка формации в следващия парламент. Близо до бариерата е и „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ – с 3.7%.

Потенциален проблем ще е уплахата от вируса, боязън от машинното гласуване и т.н. Всичко това, заедно с кризисната политическа и икономическа ситуация, прави изборите и за президент, и за парламент трудни за прогнозиране – по отношение на активността и на самия вот.

Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Изследването е проведено с таблети, между 10 и17 октомври, сред 1009 души, по метода "лице в лице". Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 55 хиляди души.

Данните са от изследване на "Галъп интернешънъл болкан" за Българското национално радио, проведено лице в лице с таблети, сред 1009 пълнолетни българи, в периода 10-17октомври. То не отчита събитията от последните дни.

Въоръжени от САЩ опитаха да "проникнат"

автор:Дума

visibility 4792

/ брой: 40

Сръбският "Лидл" купува млякото на фермерите

автор:Дума

visibility 4780

/ брой: 40

Китай призова Германия към споделено бъдеще

автор:Дума

visibility 4693

/ брой: 40

Накратко

автор:Дума

visibility 4214

/ брой: 40

Благословени с беззаконие

автор:Ина Михайлова

visibility 4091

/ брой: 40

За "борбата с мафията"

visibility 4898

/ брой: 40

Куба не се предава

автор:Таня Глухчева

visibility 5055

/ брой: 40

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ