03 Май 2024петък18:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Търговията в София през вековете показва изложба

/ брой: 213

автор:Дума

visibility 54

Изложбата "Под знака на Меркурий (Търговията в София)", посветена на търговията в София, ще бъде открита днес, 31 октомври, от 17 ч. в Регионалния исторически музей на София (пл. "Бански" 1). Тя обхваща периода от Античността до края на 80-те год. на ХХ в. и може да бъде видяна до 25 февруари 2018 г.
Временната експозиция носи името на бог Меркурий - покровителят на търговията в Древен Рим. Хронологично започва с периода на Античността, когато Сердика има автономен статут (с акт на имп. Марк Улпий Траян от 106 г.). Градът разполага с монетарница, секла монети за 17 императори и императрици в периода II-III в.
Друг акцент в изложбата е периодът XV-XIX в. Тогава населението се увеличава, а занаятчиите разширяват обема и асортимента на своите произведения. Всекидневната търговска дейност се извършва на градските чаршии, където работилниците са и магазини. Проследява се търговията в София и след Освобождението. Редом със съществуващите пазари и тържища, се развива и разносната търговия. По-късно търговските чаршии са заменени от широка магазинна мрежа. През втората половина на ХХ в. философията на търговската система е променена и централизирана - появяват се огромни магазини като ЦУМ и ДЕТМАГ.
Експозицията разказва историята на отминалите времена чрез документално проучване и архивен снимков материал. Показва предмети от отделните периоди, сред които римски монети (вкл. златен солид на имп. Теодосий II (408-450), отсечен в Константинопол); кана, майолика (XVI-XVII в.), внос от Флоренция; порцеланова чаша (XVIII в.), внос от Германия; преносимо писалище на богат софийски търговец с механизъм за отпечатване, внос от Англия (ок. 1800 г.); механичен касов апарат, внос (40-те год. на ХХ в.); телевизионен приемник "Опера 3" (1965 г.) и др.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ