08 Май 2024сряда22:53 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Синдикат иска равнопоставеност на български и чужди работници

/ брой: 135

автор:Аида Паникян

visibility 47

Равни права на работното място и равно заплащане на български и чужди работници от трети страни, работещи у нас, иска КНСБ. Към 10 юли близо 2800 чужди работници от трети страни са регистрирани у нас, като близо половината са от Украйна, следват Молдова, Албания и пр. В същото време в края на май у нас са регистрирани 233 829 безработни, а продължително без трудов ангажимент са около 92 500 души. Над 50 г. са 94 хил. безработни, а до 29 г. 32 хил. са регистрирани. Има свободна работна сила, в чието обучение може да се инвестира и да остане в българския пазар на труда, но работодателите не я ползват и в същото време настояват за увеличаване на "вноса на работници от трети страни, предимно нискоквалифицирани, коментира Атанаска Тодорова от КНСБ.
У нас по Закона за трудовата миграция и трудова мобилност има 2 възможности за наемане на работници от чужбина - разрешителен и регистрационен. Работодателите предпочитат да наемат работници от трети страни по регистрационния режим, по който от т.г. вече се изискват 4 вместо 8 документа, а таксата от 400 лв. вече отпадна. По този режим се наемат чужди работници до 90 дни на сезонна работа. Работодателят е длъжен да поеме пътните на наетия чужд работник, да му осигури квартира, да му плаща както на българския работник, да му осигури същите условия на труд и др. Заслужават ли си тези разходи, след като работодателят може да инвестира в обучението на български гражданин, регистриран в бюрото по труда, и да има тази работна ръка за цяла година, питат се от синдиката. Оттам поясниха, че изискванията към камериерка от България например са за съответна степен на образование, за компетентности и умения, предхождащ стаж и пр., докато за същата позиция за работничка от трети страни няма никакви изисквания.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ