04 Май 2024събота16:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Витамин В3 при паркинсон?

/ брой: 24

автор:Дума

visibility 1025

Витамин ВЗ или известният като ниацин (ниацинамид, никотинамид, никотинова киселина), може да се окаже начин за стабилизиране на състоянието на хората с ранна фаза на болестта на Паркинсон. Това сочи проучване на екип токсиколози от университета в Лестър, Великобритания, пише ScienceDaily. Витаминът е едно от най-устойчивите вещества в група В - издържа на висока температура и окисляване, се съдържа в по-големи количества във фъстъци и бадеми, в телешкото, пилешкото и в свинското месо, в бирената мая, черния дроб, млякото, скаридите, овесените ядки, слънчогледовите семки, в много от зеленолистните зеленчуци, в стъблата на целината.
По време на лабораторните изследвания с плодови мушици с мутация, която имитира човешкото заболяване, видяхме, че ниацинът по някакъв начин помага за задържането на процесите на дегенерация на невроните, обяснява водещият изследовател д-р Мигел Мартин. Учените допускат, че такъв ефект ще се прояви и при хора с дегенеративното заболяване.
Болестта на Паркинсон се случва, когато допаминергични неврони в част от мозъка, наречена субстанция нигра, дегенирарат. Този процес на унищожаване на невроните, които произвеждат допамин, в началото остава незабелязан. На какво се дължи дегенерацията, медицината все още не знае.
Допаминът регулира десетки психически и физически процеси в организма. Първите видими симптоми на болестта на Паркинсон са треперене на ръцете в покой. Треморът най-ясно се забелязва в пръстите на ръцете. На следващ етап се проявяват и други симптоми, свързани с движенията и походката. Поради все по-напредващите промени в мозъка се добавят и прояви на когнитивните дефицити. Приблизително 1/4 от хората с късен паркинсон развиват деменция.

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ