30 Април 2024вторник21:44 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Васил Антонов:

Православният свят трябва да бъде единен в защита на ценностите си

Християнските общности търсят консолидация пред лицето на терористичните заплахи, казва депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 291

visibility 38

Моника Василева


"Религиите биват превръщани във войнстващи и терористични идеологии"

В дните от 7 до 10 декември в Атина (Гърция) се проведе редовно заседание на Международния секретариат, председателите и докладчиците на комитети в Интерпарламентарната асамблея по православие (ИПАП). В заседанието участва и народният представител от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Васил Антонов, който е член на Международния секретариат на ИПАП от 7 юли 2016 г., ръководител на българската делегация в асамблеята по православие и заместник-председател на комисията по вероизповеданията и правата на човека в 43-то народно събрание.

- Г-н Антонов, преди броени дни приключи редовното заседание на Международния секретариат, председателите и докладчиците на комитети в Интерпарламентарната асамблея по православие (ИПАП). Как протече форумът и каква е вашата оценка за него?
- Ако мога да определя с една дума приключилото заседание, то тя е, че форумът бе успешен. Премина при голям интерес, бяха обсъдени редица актуални въпроси. Присъствието на множество делегации даде ясен знак за нивото му. В него участваха парламентарни делегации от Русия, Грузия, Гърция, Албания, Армения, Унгария, Египет, Йордания, Ливан, Румъния, Сирия, Република Кипър, Судан и България. Тридневният форум бе воден от заместник генералния секретар на ИПАП Атанасиос Бурас (Гърция) и от председателя на асамблеята Сергей Попов (Русия).
Специални гости бяха представители на Гръцката конфедерация на специалистите, занаятчиите и търговците (GSEVEE), както и патриархът на Египетската православна християнска църква Тауадрос Втори. Коптският патриарх Тауадрос Втори бе на посещение в Атина по покана на Светия синод на Гръцката църква. Визитата му на заседанието на Интерпарламентарната асамблея по православие бе важен и значим момент. Знаете, че на 11 декември по време на неделна служба в катедралата "Свети Марко" в Кайро имаше атентат, който отне човешки животи и рани десетки души. "Свети Марко" е седалище на Египетската православна християнска църква и там се помещава офисът на нейния духовен лидер - патриарх Тауадрос Втори.
- В дневния ред на заседанието бяха включени както отчетът от ХХІІІ юбилейна генерална асамблея на ИПАП, така и отчетите за дейността на асамблеята. Какви са акцентите в обсъдените документи?
- Като начало искам да спомена, че се получи оживена дискусия по темите. Първо бяха изслушани докладите за дейностите и резултатите на ХХІІІ генерална асамблея на ИПАП и на асамблеята през второто полугодие на 2016-а. Тук е мястото да спомена, че форумът оцени като ползотворна и динамично развиваща се работата ни. Не бих могъл  да се спра на всичко, но като един от акцентите бих определил това, че делeгация от ИПАП, водена от председателя на асамблеята Сергей Попов, през отчетния период участва в сесията на Панафриканския парламент (ПАП) и че се проведе среща между председателите на ПАП и на египетския парламент.
Посещението бе в знаков момент, когато Египет честваше троен юбилей и имаше конкретно политическо значение. Ролята на Египет в района ще нараства. Това е повод в бъдеще да се задълбочава сътрудничеството между ИПАП и Панафриканския парламент. Колегата депутат от парламента на Египет - Емад Гад, по време на заседанието изрази задоволство, че влиянието на "Мюсюлманските братя" в страната му намалява. От думите му стана ясно, че това води до по-умерена политическа ситуация и дава възможност за уреждане на вътрешния конфликт. Той посочи още, че са избрани тридесет и шест депутати християни в египетския парламент и че положително се гледа на приетия от парламента на Египет Закон за защита и поддръжка на църквите.
Разбира се, бяха обсъдени и редица други събития, които са били организирани от ИПАП или в които са взели участие нейни представители. Като примери мога да посоча румънската молитвена закуска в Букурещ; участието на ИПАП със свой павилион в Международния търговски панаир в Солун; откриването на изложбата "Атон - свещената планина" в сградата на Европейския парламент в Брюксел; наблюдението на парламентарните избори в Руската федерация през септември 2016 г.; включването на делегации от ИПАП в пленарната сесия на Панафриканския парламент в Шарм-ел-Шейх и в ІV гръко-руски социален форум в Атина.
- От ваша гледна точка кои са темите, които се откроиха по време на заседанието?
- Темите са няколко. Разбира се, като една от важните и на нея отделихме специално внимание е съществуващото в момента напрежение в отношенията между Египет и Саудитска Арабия. Категорични сме, че трябва да се работи за задълбочаване на сътрудничеството между ИПАП и египетския парламент. Колегите членове от делегациите на Кипър, Сирия и Йордания предоставиха информация за ситуацията в страните им.
Друг акцент в събитието бе определянето от страна на асамблеята за свой стратегически партньор и ПАРЛАТИНО - Парламентарната асамблея на страните от Латинска Америка. Форумът изведе като цел на ИПАП необходимостта от това да разшири глобално дейността и сътрудничеството си с подобни организации. Искам да напомня, че от 4 години се полагат усилия в тази посока, но засега няма разширяване на постигнатите резултати. Необходимо е да се развие дейността на ИПАП в глобален мащаб чрез сътрудничеството с подобни организации.
Интерпарламентарната асамблея по православие си постави за цел да се старае да задълбочи отношенията си с ПАРЛАТИНО най-вече чрез ЕРЛАТ - Парламентарната асамблея на Европейския съюз и Латинска Америка, в която членуват 75 европейски и 75 латиноамерикански депутати. И тук искам да припомня, че при състоялата се в началото на годината аудиенция при папа Франциск ръководството на ИПАП е поискало неговото принципно съгласие за сътрудничество с ПАРЛАТИНО.
- На проведения форум бяха планирани и предстоящите за 2017 г. дейности на асамблеята. Разкажете ни с няколко думи какви събития заложихте в плана си?
- Като цяло искам да подчертая, че предстоящата 2017 г. се очертава като доста интензивна откъм дейности и събития. Без да влизам в конкретни детайли, мога да откроя няколко събития, които асамблеята възнамерява да реализира. А именно - среща с Панафриканския парламент; конференция, посветена на диалога между монотеистичните религии в Африка; изложба на тема "Атон - свещената планина", Лусака, Замбия, 4-6 март 2017 г.; заседание на Международния секретариат, председателите и докладчиците на комисии в ИПАП и откриване на изложба на тема "Атон - свещената планина", Тирана, 18-20 март 2017 г.; участие в мероприятия, посветени на 500-годишнината на религиозната реформа;  провеждане на конференция на тема "Съвременният свят на политиката - христиански ценности - потенциал за провеждане на реформи", Хелзинки, Финландия, 22-24 май.
Наред с всичко това плануваме още издаване на албум от ІІ фотоконкурс на тема "Унищожение на паметниците от християнския  Изток"; публикация на докладите от еднодневната конференция на тема "Втората световна война - християнската гледна точка 70 години по-късно"; състоялата се в Дюселдорф на 8 октомври 2015 г. изложба на тема "Атон - свещената планина", в  ООН, Ню-Йорк.
Разбира се, най-важните събития в календара ни за идната година са подготовката и провеждането на следващото заседание на Международния секретариат на ИПАП и на ХХІV генерална асамблея. Форумът прие предложението на Албания да бъде домакин на заседанието на Международния секретариат на ИПАП в периода 18-20 март 2017 г.
- На финала кажете вашето мнение за значимостта и ролята на събитието в един по-глобален мащаб.
- Знаете ли, религията изгражда културите, цивилизациите, формира и съхранява идентичността на държавите, обществата, народите. Християнските общности в световен мащаб разсъждават върху грешките от миналото и търсят пътища за недопускането им в бъдеще. От нашите мнения, виждания и от консолидацията ни около разрешаването на проблемите в светлината на ортодоксалните християнски ценности и принципите на православната геополитика зависят настоящето и бъдещето на всеки един от нас. От семействата, обществата, държавите и православната ни общност зависи въобще съдбата ни като граждани и християни.
Днес, когато сме свидетели на това как религиите биват превръщани във войнстващи и терористични идеологии, Интерпарламентарната асамблея по православие има значение за духовния и политическия живот на страните, които членуват в нея. Религията е тази, която следва да е в ролята на механизъм за стабилизирането на културната идентичност и политическата стабилност в условията на глобализиращия се свят, но е нужно да бъдат положени всички усилия за дипломатическо уреждане и решаване на проблема. Наред с това повече от всичко православният свят е длъжен да бъде единен в защита на християнските ценности пред лицето на терористичните заплахи.

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 363

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 386

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 352

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 425

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 386

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 357

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 315

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ