19 Юли 2025събота13:17 ч.

Знаков филм в българското кино

Разпадащият се родов български свят не остава само на кинолентата за "Гераците"

/ брой: 33

автор:Дума

visibility 345

Никола Чолаков, Горна Оряховица

Снимането на филма "Гераците" по едноименната повест на Елин Пелин, отпечатана през 1911 г., започва преди 60 години в едно малко еленско село, Долни Болерци, с 11 къщи и около 50 души. През 1957 година режисьорът на филма Антон Маринович и архитектът Мони Аладжемов дълго време обикаляли селата край Елена, докато намерят малката махаличка, подходяща за снимки. Сред къщите в Долни Болерци се откроява съвсем като описаната в повестта  - "голяма и бяла къща", "на лично място сред селото", "оградена като кале с бели зидове" и двор, в който "можеше да се смести една махала". В него се издига "единствен бор в цялата околия".
Епизоди от "Гераците" се снимат в къщата на Слав Василев Славов в селото, която наподобява владението на стария Герак. Днес на нейното място наследниците на дядо Слав издигат върху старите зидове уникална къща, наподобяваща тази от времето на филма, която е отворена и за туристи. Дават й името "Гераците", убедени, че то ще пази дълго спомена за филма и неговите герои, предупреждавайки за вредата от лакомията за пари и имоти, способна да унищожи най-близки хора, което става и днес.
Запазена е снимка от 1957 г., на гърба на която са изписани собственоръчно имената на Антон Маринович, Стефан Пейчев и Кунка Баева, заснети по време на работата върху филма. Жените от Долни Болерци участват в масовите сцени, а други изпълняват епизодични роли. Ана и комшийката Цана играят във филма двете съседки, които се навъртат край леглото на болната Елка. Слав играе ролята на ратай, когото Герака буди за работа още в  началото на филма. Семейството на стария Герак не живее задружно както някога. Никой вече не почита чорбаджи Йордан и не се вслушва в думите му. Синовете искат подялба на имота и стигат до бой. Отсечен е старият бор - символ на семейното единство...
... Времето бързо изтича. Един по един си отиват от този свят всички, участвали в емблематичния филм за живота на българското село, в което многолюдното семейство се разпада. Малцина са останали. Цветолюб Раковски, малкият Захаринчо от филма, живее в САЩ от 2002 г. Талантливата актриса Ангелина Сарова, която сътворява незабравимия образ на Елка, живее в Панчарево. Тя и днес вижда пред очите си големите чардаци на къщата в Долни Болерци, реката край върбите, където дядо Маргалака (народният артист Иван Димов) спасява нейната героиня от самоубийство. Всички артисти се снимали с  прекрасно отношение към киното: Йордан Стаматов (Йордан Герака), Стефан Пейчев (Божан), Иван Братанов, Мария Шопова (баба Марга), Кунка Баева (Божаница).
Филмът "Гераците" е една от прочутите  киноленти за онази епоха на разпадащия се родов свят, който е съхранен в повестта на Елин Пелин.

Иван Димов (Маргалака)  и Ангелина Сарова (Елка)



Б. Р. Снимките са издирени от Мария Симеонова, гл. редактор на в. "Еленска трибуна".

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ