28 Септември 2024събота01:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Наука

Живи и мъртви заедно преди 8000 години

В "Слатина" археолози разкриват тайните на древните жители в най-голямото неолитно селище в Европа

/ брой: 143

автор:Велиана Христова

visibility 1879

Доскоро не си представях колко много може да разкаже археологическото проучване на едно праисторическо селище за живота на древните. Праисторията по принцип не е така атрактивна за страничния наблюдател - няма злата, крепости, гробници, съкровища. Но който посети разкопките насред столичния квартал "Слатина" и чуе разказа на ръководителя на проучването чл.-кор. Васил Николов, зам.-председател на БАН, ще "види" наяве как са живели първите хора, дошли в Европа и заселили се именно на това място. 

Активното строителство в София, което често вдига хората на протест, за археолозите е благодатно. Защото, преди да се строи каквото и да било, инвеститорът е длъжен да осигури археологическо проучване на терена. И това лято заради строежа на нова сграда на метри от бул. "Шипченски проход" са започнали разкопки на мястото. От 1985 г. екипът на проф. Николов проучва обширно ранно неолитно селище наблизо - съвсем до комплекса на БАН, което се оказа на 8000 години и е най-ранният и най-голям обект от  този исторически период, открит досега в Европа. Тук са се заселили първите скотовъдци и земеделци, дошли от средна Азия и проникнали по-късно навътре в Европа. Естествено е, че интересът на специалистите от цял свят отдавна е фокусиран върху проучванията на този знаков обект. 

При разкопките на селището от 2013 г. насам учените откриха останките от две огромни къщи - само едната е с площ 150 кв.м. Датирани са към края на VI хилядолетие пр.Хр., т.е. строени са преди 8 хилядолетия - с колове, обвити с глина, около които са издигани стените, а покривът е бил от слама и тръстика. Такива огромни неолитни къщи не са откривани досега никъде в Европа. На мястото миналата година са разкрити и два гроба. Със съдействието на шотландски учени от Единбург чрез въглероден анализ, какъвто у нас не се прави, е установено, че костите са на 5800 години. Самото селище е огромно - простира се върху 300 дка, големи части от него обаче остават под съвременното строителство.

В онези времена в селището е бил целият живот - тук хората са мелели зърното, събирали са го в зърнохранилища, тук са пекли хляб в пещи (които са мислени като изоморфен образ на Богинята Майка), тук са живели, тук са били обредите им, разказва проф. Николов. Миналата година екипът установи, че цялото селище е било опасано с ров, който според древните вярвания е имал магически функции, пазел е селището от "уроки", както бихме казали днес. По-късно то се разширява и обредите се изнасят извън него. Софийското поле всъщност е било "разпределител" на културни влияния към Тракия, към Нишава, към средна Европа и пр. 

Обектът от това лято с това е и интересен - тук е било място за обреди в най-ранния период, докато култовите действия са се извършвали в самото селище. Подобно обредно място е известно единствено в Северозападна България и има едно в Румъния, казва ученият. Разглеждаме обредните ями на терена, докато проф. Николов обяснява, че в древността това е място, в което живите се срещат с духа на мъртвите, правят жертвоприношения и "канят" на тях предците си. Според техните вярвания граница между живота и смъртта няма. След смъртта духът на човека се слива с Комоса. 

При разкопките са разкрити три скелета, отделно - два черепа. Едното погребение е уникално - двойно, единият скелет е на мъж, другият - на дете. Мъжът е бил погребан странно - по корем, със свити крака. Много различно е от всички досегашни проучвания на неолита, обяснява ученият. До момента са открити общо 100-120 скелета от онова време, а само тук, в "Слатина", те са вече 10. И при третия скелет от тази година са открити костици - също от дете. Заради КОВИД-19 тази година учените от Единбург няма да пристигнат, но пък български антрополози от БАН ще направят ДНК-анализ на костите, за да бъдат те точно датирани и да се установи има ли родствена връзка между погребания мъж и детето до него.  

Представете си насред столичния квартал един праисторически парк, с възстановени древни къщи в естествен размер, вътре са подредени изложби, восъчни фигури край огнището, макети на нощвите и пещта, а навън - зад оградка, са животните, които неолитните хора са отглеждали. Мечтание? Е, видях го с очите си в Турция, на обект от приблизително същата епоха в Ашаг пинар до град Къркларели (Лозенград) в турска Странджа. Привлича хиляди туристи, за децата е страхотно забавление. Васил Николов отдавна е замислил подобна атракция в "Слатина", но се чуди как ще построят къщи на колове със сламени покриви, като всяко строителство днес трябва да е по БДС. В българския стандарт сега едва ли има сламено строителство, шегува се той. Но вярва, че един ден Столичната община ще се запали по идеята за атрактивен културен туризъм тук и че праисторически парк в "Слатина" ще има.   

58% от българите печелят колкото за разходи

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 184

Плоският данък е по-изгоден за богатите

автор:Дума

visibility 1177

/ брой: 184

Забраняват да си продаваме колата на части

автор:Дума

visibility 972

/ брой: 184

Такситата с двойна тарифа по празниците

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 184

ЕС започва преговори с Албания за членство

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 184

Русия променя ядрената си доктрина

автор:Дума

visibility 1356

/ брой: 184

Призив за край на огъня между Израел и Ливан

автор:Дума

visibility 1306

/ брой: 184

Накратко

автор:Дума

visibility 2746

/ брой: 184

Кметът-бомба

автор:Александър Симов

visibility 2108

/ брой: 184

Линията на осъдените души

автор:Барбара Пейчинова

visibility 1332

/ брой: 184

За колко ни оценяват

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1321

/ брой: 184

Глобалният мир е пред безпрецедентна заплаха

автор:Дума

visibility 1218

/ брой: 184

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ