24 Април 2024сряда06:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Жените! Срещу кризата!

Финансовата и икономическата ситуация се превърна в социално бедствие за много хора в света.

/ брой: 154

автор:Дума

visibility 28

Маруся Любчева,
евродепутат от Групата на социалистите и демократите в Европарламента

На 21 юни в София се проведе годишната конференция на Жените на Партията на европейските социалисти, преминало под мотото:  "Жените! Срещу кризата". Събитие, което като че ли остана незабелязано и слабо отразено на фона на Конгреса на ПЕС, на който БСП имаше честта да бъде домакин. Казвам "за съжаление", тъй като на конференцията бяха засегнати основни проблеми, превърнали се в сериозни предизвикателства пред европейските жени днес. Ние, жените на ПЕС, формулирахме своите конкретни задачи и ангажименти, за да намерим необходимите решения срещу кризата, която засяга жените в дългосрочен план.  Потвърдихме решимостта си да обединим усилията си, за да успеем да върнем

доверието и надеждата у хората

да защитаваме европейските ценности и да не позволяваме на финансови или политически конюнктури да диктуват живота ни.
Финансовата и икономическата криза се превърна в социално бедствие за много жени и мъже в света. Не е необходимо да се прави задълбочено проучване, за да се видят последствията от една недалновидна и с много пороци консервативна политика, която изведе много хора на улицата, остави ги без работа и доходи, увеличи социалната нестабилност и вместо днес да говорим за устойчивост и растеж, ние говорим за безработица, липса на препитание и бедност.
За съжаление

жените се оказаха най-потърпевши

от разразилата се криза. Статистиката за различните страни-членки на ЕС потвърждава това заключение, въпреки че социалната изолация на цели групи жени не е отчетена в нея. Принципите на равнопоставеността между половете, основополагащи в прилагането на Хартата за правата на човека и включващи  равно заплащане за равен труд, равно представителство в процесите на вземане на решение, равно представителство в ръководните органи и бордове на публични компании и още редица други постулати, в един момент избледняха. Създадоха се условия за примиренчество и унизяващо достойнството мълчание. Жените в редица европейски страни действително станаха зависими от кризата. Получи се силно диференциране между политиките и практиката - от една страна, продължава да се разработва законодателство, да се приемат документи и резолюции в подкрепа на равнопоставеността между половете, и прилагането на джендър мейнстрийминга, а, от друга страна, практическите действия се свеждат до просто словосъчетание  "безработица, финансови ограничения и минимизиран стандарт".
На въпроса за положението на жените в условията на криза може лесно да бъде отговорено, ако просто погледнем разликата в заплащането на труда. Отчетохме задълбочаваща се разлика в заплащането на труда между двата пола -  средно 17% за ЕС, достигаща в някои страни-членки до нива от 25% и по-високи. В допълнение към тази тревожна тенденция, много повече жени работят на непълно работно време - 31,6%, сравнено с 8,1% при мъжете. Въпреки че у нас разликата в процента на безработица между жените и мъжете не е много голяма, това не се дължи на подобреното положение на жените на пазара на труда, а на по-силното първично влияние на кризата върху мъжете - най-напред бяха засегнати доминираните от мъже сектори - банковото и финансовото дело, тежката индустрия и строителството. За съжаление безработицата сред жените постепенно успя да "догони" тази при мъжете, а усещането на нейните последици е реалността, с която се сблъскваме днес - все повече и нарастващ брой жени с

несигурна или временна заетост

по-голям риск от съкращение, по-ниско заплащане, по-ниско ниво на социално обезпечение.
Всичко това означава едно - жените ще бъдем засегнати по-продължително и по-осезаемо. Не бива да пренебрегваме и факта, че съкращенията в социалните разходи засягат младите жени в по-голяма степен - много от тях са принудени да напуснат работа, за да се грижат за децата си или за възрастните си родители. На дневен ред продължава да стои и проблемът с феминизирането на определени сектори, в по-голямата си част ниско платени - социални услуги, образование, култура, селско стопанство. Сами по себе си тези сектори са в пъти по-чувствителни на икономически сътресения и с това проблемът се задълбочава.
Имайки предвид, че кризата е не само финансова и икономическа, а и криза в сферата на демокрацията, социалното подпомагане и равенството между половете, то днес можем да обобщим, че ефектът й върху положението на жените продължава да бъде силен и продължителен - несигурни условия на работа, непълно работно време, ниско заплащане, бавно професионално израстване, съкращаване на бюджетните разходи. Всички знаем, че правото на труд е съществено предварително условие за действително равни права, икономическа независимост и професионална реализация на жените, но тези права са нарушени.

Унищожаването на значими социални функции

изпълнявани от държавата доведоха до тревожно нарастващ риск от бедност, дори сред активно работещите жени, ниски детски надбавки и помощи при безработица и заболяване, минимален доход за социална интеграция и др.
А какво да кажем за проблемите на жените в предпенсионна възраст? На младите майки и бременните млади жени? Можем ли да пренебрегнем факта, че именно те трябва да се грижат за децата си, голяма част от които не посещават детска градина поради  липса на места - проблем не само за България, но и в други страни от ЕС?
Не, не преувеличавам с проблемите, пред които изнесените тук цифри бледнеят. Днес, както и през последните години, Жените на ПЕС продължаваме да провокирахме инициативи и да предлагаме решения, с които да бъдат създадени по-добри условия за обща реализация на жените и за преодоляване на социалните измерения на кризата. Подготвихме и осъществихме специална кампания за  несправедливите пенсионни системи, за неравното заплащане, за безработицата сред младите хора. Опитваме се да бъдем фактор, с който управляващите в различните страни трябва да се съобразяват и вярваме в нашата визия и в нашите обединени усилия за нещо добро.
За това съпътстващото събитие -откриването на кампанията "Равно заплащане, време е!" беше естествено да се направи  именно тук, по време на годишната конференция. Председателката на ПЕС Жени Зита Гурмай откри кампанията, представяйки  презентация и пощенски картички на тази тема. Обединението на жените социалистки в лицето на председателката Катя Николова подкрепи  инициативата и откри кампанията за българските жени.
Много хора у нас мислят, че проблемът за равнопоставеността не е на дневен ред. Уверявам ги, че грешат. Имаме важната задача да направим обществото чувствително и по тази тема, защото това е част от демократичните принципи, с които  изграждаме обществото.
 

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ