29 Март 2024петък14:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

От най-голямата чешма в Борисовата градина вода тече от едно място, а коритото прелива

На фокус

Жаждата срещу нуждата

Как управата в София не успява с години да осигури градски чешмички и тоалетни в паркове и обществени пространства

/ брой: 154

автор:Деси Велева

visibility 292

Защо София няма градски чешми, които да спасяват столичани и гости от летните жеги, а и през другите сезони? Толкова ли е трудно поддържането на течащи чучури, та те са или пресъхнали, или едва капят? Не може ли Столичната община да се справи с вандалите, които успяват набързо да съсипят малкото работещи кранчета?

Отговорите на тези въпроси са много прости - вода няма, защото няма и тоалетни. Защо са им чешми на столичани, като няма след това как да отидат където трябва? Наличието и поддържането на двете съоръжения е толкова пряко обвързано, че проблемите с тях са решени издъно. Просто са изчезнал вид. Чиста работа. Или не чак толкова? Не може да е съвсем чисто, когато навън, в парка или градинката, не можеш да се облекчиш, детето ти се крие в храсталака, а после не може да си измиете ръцете и да пиете вода. 

Едва ли има друга европейска столица, която да е толкова изостанала в това отношение и това да я прави толкова непривлекателна за туристи. А за българите изобщо не става дума, ясно е, че те не са приоритет. Свикнали са да си купуват минерална вода и да си плащат по левче за тоалетна в заведения.

По официални данни на Столичната община в София има 50 чешмички. Странно е, че преди години в столицата беше пълно с бълбукащи чучури, после и те изчезнаха в "прехода" към обезобразяването и бетонирането на градския уют. От петдесетте "подотчетни" чешми сега работят единици. На знаково място, каквото е Борисовата градина например, има добре известни чучури на две места. Формално от тях тече вода - или от едно-две места, или капе на тънка струя, а каменното корито обикновено прелива. Да си измиеш ръцете е почти невъзможно, но да намокриш краката си е доста по-лесно. Всичко това поставя съоръженията в групата на неизползваемите и посетителите на парка рядко разчитат на тях. Странно е как на този фон се лее безконтролно минерална вода от много чучури до сградата на Централната баня. По-ценният ресурс се е превърнал в по-достъпен от обикновената вода. Общината успява някак да стопанисва или възлага на външни фирми грижите за други водни обекти - фонтаните. Но явно щом стане дума за утоляване на проста жажда, поддръжката рязко се затруднява и се превръща в невъзможна. 

Ако все пак разхождащият се из паркове и улици намери течаща вода, е логично да потърси и действаща тоалетна. И тук отново се изправя пред остър проблем. Спорно е колко са постоянно работещите общински масивни нужници, които се обслужват срещу такса, но на хартия те са 24. През последните две десетилетия са продадени други 18 за суми от 20 000 до 80 000 лева.

Точно преди година избухна скандал заради космическите цени, заложени за издигане на четири тоалетни в центъра на София през последните години. Цената на квадратен метър се оказа по-висока от тази за луксозно жилище и за тях са дадени 450 000 лева. Обаче общината се оказа доста по-стисната при осигуряването на безплатните и значително по-евтини химически тоалетни. Вярно е, че те са малко предпочитани, с ниска хигиена и по-скоро отблъскват, но все пак е възможно да се поставят почти навсякъде и да се ползват при належаща нужда.

Само преди седмица от столичното кметство пуснаха обществена поръчка за поставяне на кабини на конкретни места и за обслужването им. Вецетата обаче ще са само 55 и за тях общината ще отдели едва 70 000 лева за следващата година и половина. Предвижда се по една кабина в паркове и градини, като изключение са парковете "Владимир Заимов", "Света Троица" и "Военна академия" - с по две, Южният парк, парк "Врана" и Градската градина ще се уредят с по четири, а Борисовата градина - с цели пет.

Срещу сумата фирмата-изпълнител ще трябва да чисти кабинките всеки ден или през ден, както е записано в договора. Това трябва да става с пароструйка и с безопасен за околната среда препарат, да се прави дезинфекция, ароматизация, да се отстраняват отпадните води и да се зарежда с едно руло тоалетна хартия всеки път. Дали фирмите си изпълняват задълженията не е трудно да установи всеки, който е приближавал химическите тоалетни. Интересно е, че с годините поддръжката им струва все по-малко на общината и това няма как да не води до съмнение за качеството на услугите. През 2013 г. например от Столичната община са давали 66 000 лева за обслужване на 16 тоалетни. През 2016 г. сумата е 70 000 лева, но за 25 кабини, или по 5,83 лева на едно сервизно обслужване. След две години сумата пада на 5,22 лева, а през 2019 г. за едно почистване фирмата вече получава едва 4,94 лева. Странно е, че другият участник в последния конкурс е предложил драстично по-висока цена - 9,78 лева за същата услуга, което води към мисълта, че тя вероятно е по-реалната. Общината естествено тогава избира по-евтиното.

Е, евтиното най-често излиза скъпо. Затова, докато общината пести, столичани гледат отдалеч и заобикалят мръсните и миришещи кабини, тичат до близкото заведение, а децата се крият зад дърветата... 

Снимки Михаела Катеринска

Половината чучури на другата централна чешмичка в Борисовата градина не работят


Левче такса за нова масивна тоалетна


Химическите тоалетни - непривлекателни, а и ги няма


Рядко има подобни гледки в София

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ