Земеделците с блокади в цялата страна
Протестът има потенциал да разклати правителството, заяви Корнелия Нинова
/ брой: 181
Земеделци започнаха блокади на редица важни пътни точки и гранични пунктове в цялата страна като част от безсрочния общонационален земеделски протест. Над 900 000 души са засегнати от отпадналата забрана за внос на земеделска продукция от Украйна, подчертават представители на 26 браншови организации от аграрния сектор.
Протестиращите настояват да бъде спрян вносът не само на пшеница, царевица, слънчоглед и рапица, но и на млека, месо и мед. Фермерските искания са и до 30 септември да получат пълния размер на компенсациите заради повишените им разходи вследствие на войната в Украйна, и незабавно да бъде изплатена държавната помощ на тези, чиито площи са пропаднали 100 процента. Протестиращите поискаха и оставката на правителството.
Повече от 40 важни точки по пътищата в страната бяха блокирани. Протестиращите са подкрепени от около 30 организации в сектора, включващи зърнопроизводители.
Над 300 земеделски производители с повече от трактори, комбайни и друга техника се събраха на изхода на Стара Загора в посока магистрала "Тракия" при квартал "Кольо Ганчев".
В района на Дунав мост зърнопроизводителите обявиха на обяд, че затварят границата за час - час и половина.
На пътя София-Варна, край село Шереметя земеделците се оплакаха от масови полицейски проверки преди включването им в протеста.
Зърнопроизводители се опитаха да блокират главен път Е-79 и АМ "Струма" край Благоевград, но полицията не допусна това.
Изключително масов е протестът на пътен възел Петолъчката, където са се събрали стотици земеделци и техника. Те носят плакати, на които е написано: "Оставка" и "Денков, ти си терориста! Ще ви изметем с 300!!!".
Ръководството на Българския фермерски съюз се събра на летището в Бяла Слатина, където е извадена цялата агротехника от района.
Министърът на земеделието Кирил Вътев покани на среща протестиращите земеделци и обяви, че исканията им в 5 точки са удовлетворени. Не стана ясно обаче кога ще е срещата.
"Нещата отиват на зле, ако няма правилни решения от страна на правителството. Те ни направиха услуга - целият бранш е обединен с цел да си отстояваме интересите и да просперираме в земеделието", казват земеделските производители.
Протестът бе коментиран от лидера на БСП Корнелия Нинова, според която той има потенциал да разклати правителството. "Все повече гилдии се включват - и пчелари, и животновъди, и овощари. Всеки - справедливо, всеки със своите мотиви", посочи Корнелия Нинова.
По думите и обаче в основата на тези искания стои едно важно нещо и това е, че има сбъркан модел на земеделие и дисбаланс в системата. "От години ние от БСП настояваме по-голяма част от субсидиите да се вземат от зърнопроизводителите и да се дадат на производителите на плодове, зеленчуци, мляко и месо. За да гарантираме българско производство, което и чисто, и което е евтино за българската трапеза и е качествено при това", коментира лидерът на социалистите.
Според нея протестите са основателни, включително и на зърнопроизводителите, защото българското правителство е предало българския национален интерес, а не интересите на 5-6 богаташи.
Нинова бе категорична, че през годините Бойко Борисов персонално носи отговорност за това, което става днес. Тя изрази подозрението, че в момента Борисов има отношение към подбуждането на тези протести, за да сваля правителството.