28 Март 2024четвъртък14:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Обзор

Здравеопазване в мозъчна смърт

Симптомите са отвличане на внимание, скандали, провали и несъстояли се реформи

/ брой: 298

автор:Аида Паникян

visibility 740

Годината на дракона - година на успехи и победи, започна с гръмкото съобщение, че с 10 млн. лв. повече ще са средствата за здравеопазване през 2012 г. в сравнение с предходната. И с обещанието на тогавашния министър Стефан Константинов, че увеличените средства ще са предназначени най-вече за подобряване на спешната помощ. Това, разбира се, не се случи, а малкото пари, с които приемничката на Константинов - Десислава Атанасова, се опита да си направи пиар, предизвикаха по-скоро проблеми в центровете за спешна медицинска помощ.
Още при дебатите за бюджет 2012 на НЗОК преди повече от година стана ясно, че България ще продължи да е в дъното на Европа по пари, отделяни за здравни грижи, а бюджетът на касата е наистина бюджет на

статуквото при потъване

Стана ясно, че големите обещания за реформа в системата очевидно няма да се случат и през 2012 г. Нещо повече - през януари здравният министър Стефан Константинов призна, че тежките реформи в сектора остават за следващия мандат. А една от афишираните идеи, че хоспитализациите ще бъдат намалени за сметка на увеличаване на парите в доболничната помощ, се сгромоляса и това бе предопределено: парите и за общопрактикуващите лекари, и за специалистите, и за профилактика бяха същите като в предишната година. Само преди дни поредният шеф на НЗОК Пламен Цеков съобщи, че през годината е поставен нов рекорд по броя на отчетените хоспитализации - над 1,7 млн., което е с 40 хил. повече от 2011 г. Днес това показва, че и методиката за финансиране посредством делегирани бюджети за болниците се провали.
Още в първите дни на годината общински болници сигнализираха, че има опасност да затворят врати заради непосилни условия за сключване на договори с НЗОК по някои от масовите клинични пътеки. Причината бе, че за част от тях през 2012 г. се постави изискването за по-високо ниво на компетентност, а за други - клинична лаборатория на второ ниво, с каквато повечето болници не разполагаха. Друг пропуск постави още една голяма въпросителна пред българското общинско здравеопазване - отношенията на здравния министър и депутатите се обтегнаха. Това стана, след като здравната комисия не прие предложени от него промени в Закона за лечебните заведения, но на повърхността излезе друго: 3 часа преди изслушването на директорката на агенция "Медицински одит" доц. Златица Петрова бе... "просто освободена" от министъра. Той изрази очакването си, че контролният орган ще работи по-добре през 2012-а в сравнение с предходната година, но повече от 11 месеца нищичко не се е чуло за работата на т.нар. медицинска ДАНС. Е, с едно изключение, когато през лятото бяха обявени някои от "големите грехове" на "Пирогов", че поддържали библиотека за пациенти, или, че бордът на ИСУЛ нямал 3-годишен бизнес план, или хематологията, която въртяла кафене...

"Ценя труда си!"

Докато цели два месеца болниците работиха без договори с НЗОК и в пълно неведение какви бюджети ще им бъдат отпуснати, в средата на февруари стана известно, че в НЗОК са си раздавали бонуси, а управителката Нели Нешева е взела 13 507 лв. бруто! На свой ред Нешева повдигна въпроса "как са разпределени 5 млн. лв. бонуси в МЗ". Дори въпросът, който многократно опозицията задаваше "за какво са използвани 340 млн. лв. трансфер от НЗОК към МЗ през 2011 г." не я спаси от "порицанието" на партията й.
Междувременно избухна пожарът с отдавна тлеещия скандал с цените на лекарствата, който повлече към списъка на "подалите оставка" здравният министър Константинов и заместничката му Гергана Павлова. Въпросното "разкритие" бе направено в опит да бъде потулен скандалът около Нешева - една от основателките на ГЕРБ, но нещата взеха друга посока.
Върху този скандал се насложи друг - бонусите в Програмата за борба със СПИН, туберкулоза и малария.
Късно вечерта на 28 февруари Надзорният съвет на НЗОК утвърди "задължителните прогнозни" бюджети, като се оказа, че голяма част от хората в надзора видели числата часове преди заседанието.
През март с летящ старт Константинов бе заменен от сигурен човек на министерския пост: "Чувствам се като

тежката артилерия

на ГЕРБ", заяви Десислава Атанасова, четвъртият здравен министър в правителството на ГЕРБ. И пак през март Нешева бе заменена от съпартиеца си депутатът Пламен Цеков, влязъл в полезрението на медиите през 2010 г., след като беше замесен в скандала с т.нар. наркопоправка. При избора му Искра Фидосова коментира: "Човек, който е показал своя морал, чест и достойнство, човек, който има управленски опит..."
С няколко превъплъщения през месеците и умело поддържане на огъня, скандалът с неколкократно увеличените за година цени на лекарствата се очертава като скандал на годината в сектора. Така и до края й намеренията за намаляване на цените на лекарствата си останаха намерения, а действията и мерките за осъществяването им се оказаха наистина

кухи, безсмислени и неработещи

И анкетната комисия в парламента, която да разследва причините за скъпите лекарства, и Сметната палата установиха едно и също, а докладът на палатата е даден на прокурор. През пролетта, според обърканите думи на министърката, фирмите щяха да бъдат задължени да дават отстъпки от цените на лекарствата на касата, но всъщност въпросните трябваше да се правят на... добра воля!?! Стигна се дотам, че Атанасова почти поиска лекарствата без рецепта да подлежат на държавна регулация. Доста шум вдигна около себе си четвъртият здравен министър на ГЕРБ и с "мъжествената си борба", която от самото начало бе ясно, че е обречена, и около изтърканата идея за намаляване на ДДС върху лекарствата.
За простосмъртния българин и след цялата пушилка, вдигана от "тежката артилерия", се оказа, че крайната цена на медикаментите в аптеките не само не се понижи, а в много случаи се увеличи. Българската държава продължава да плаща 44% от стойността на лекарствата, а останалото българинът дава от джоба си; разходите за лекарства затрудняват семейния бюджет на 70% от българските пациенти, а всеки 5-и болен прекратява лечението си по финансови причини. Така пациентът остава нещо като между клиент и заложник на здравната система.  
Другият пожар, който Атанасова се хвърли да "гаси", бяха здравнонеосигурените - първо с нелепата си (и противозаконна, въпреки дипломата си на юрист) идея, да не се преиздават лични карти и шофьорски книжки на тези хора. Така тя се опита да "доразвие" идеята си държавата да лишава от административни услуги от времето, когато бе председател на парламентарната здравна комисия. Тази идея бе последвана от друга, още по-безумна - при сделките за покупко-продажба на имоти и автомобили да се представят задължителни извлечения за платени здравни осигуровки!  Плодовете от подобни "мерки" на Атанасова и тримата й предшественици дадоха горчиви плодове: в средата на 2009 г. здравнонеосигурените бяха под 1 млн. души, сега (според някои източници) са близо 1,9 млн. Всичко това не попречи ден след атентата на бургаското летище Атанасова да заяви: "Горда съм, че съм министър на здравеопазването".
През юни бе забранено тютюнопушенето на закрито, а през декември управляващите взеха да се отмятат. Пак през юни най-сетне се осъществи така чаканото увеличение с 18% на заплатите в спешната помощ, но много скоро стана ясно, че въпреки това 27% от работещите планират да напуснат и едва 37% са мотивирани да продължат работа там. От стенограма на кабинета от края на октомври стана ясно, че реформата в спешната помощ остава за след 2014 г., когато започва следващият програмен период на финансиране от Еврокомисията.
През юли Конституционният съд показа

червен картон на трансферите

на средства от НЗОК към МЗ (разбирай към фиска)! Неусвоените 50 млн. лв. добре му дойдоха на Дянков. Така бе отхвърлено предложението на БСП тези пари да бъдат разпределени между общинските болници.
Август ще се помни не толкова с пушилката около Колективния трудов договор в здравеопазването, колкото с новата още по-рестриктивна методика на финансиране на болниците, която трябва от 2013 г. да замени досегашните фиксирани бюджети. Според нея има ограничение не само в парите, а и в броя болни, които могат болниците да лекуват по всяка една клинична пътека. През септември директорът на касата Пламен Цеков отхвърли исканията на лекарския съюз да се създаде съвместна комисия, която да изготви взаимно приемлива методика, а МЗ прехвърли към НЗОК ваксино профилактиката, разходите на болничните отделенията за интензивни грижи, разходите за диагностика на онкологични заболявания с РЕТ скенерите и разходите за ин витро процедури.
Покрай оставките в кръвните центрове през октомври мина някак си незабелязан кадровият кадрил в Изпълнителната агенция по лекарствата. После стана известно, че от догодина фармацевтите ще могат да изпълняват ограничен брой рецепти по линия на НЗОК. 
През ноември пак парата отиде в свирката покрай идеите за правото на българката да ражда у дома. За сметка на това декември в здравеопазването е обхванат от юлска жега. В началото на месеца Софийският апелативен съд потвърди присъдата от първа инстанция, че първият здравен министър на ГЕРБ Божидар Нанев е невинен за сделки, сключени при избухването на грипната пандемия в края на 2009 г., с които били нанесени щети на държавата за 2,5 млн. лв. Някак си на заден план остана и скандалът с имената на видни лекари, които били сътрудници на Държавна сигурност. Декемврийските горещници в здравеопазването обаче дойдоха няколко дни по-късно, когато лекарският съюз прояви характер и отказа да подпише рамковия договор за 2013 г., въпреки че и лекарите бяха съгласни, че параметрите му са малко по-добри, "тъй като има допълнителни 20 млн. лв. за болнична помощ и договорени 30 нови клинични пътеки", коментираха лекари. Въпреки това те бяха убедени, че "не може парите за здравни вноски да се дават по други направления (във фискалния резерв - б.р.) и лекарите да участват в кражбата на тези средства". Патовата ситуация дойде от това, че в бюджета на НЗОК за 2013 г. са  заложени нови дейности, но те не са включени в НРД за 2013 г. Но ГЕРБ бързо отвърна на удара и, обичайно, с гласовете на своите депутати и на 7 услужливи независими, си прие промените в Закона за здравното осигуряване, според които Надзорният съвет на НЗОК да отпуска пари за невключените в рамковия договор дейности. С това бе сложен край на идеята за възстановяване на договорното начало със съсловните организации, което бе заложено в предизборната кампания на управляващите. Така неподписването на НРД е добре дошло за управляващите и те на бърза ръка си намериха виновник за това, че от 1 януари НЗОК няма да плаща за 4 нови клинични пътеки - будна кома, реплантация с микросъдова хирургия, първични имунодефицити и за децата с остро възникнали спешни състояния. Така освен

наказателната акция

срещу пациентите управляващите за пореден път тръгнаха и срещу лекарите: няма да бъдат увеличени и цените за първичния преглед с 1 лв. и на вторичния с 50 ст., макар да няма законови пречки новите цени да бъдат приети от надзора на НЗОК. С толкова много дейности, прехвърлени към касата, които навсякъде по света са държавен ангажимент, не остава друго, освен да бъде увеличена здравната вноска. Най-вероятно ГЕРБ ще се опита да хвърли предизборен прах в очите на народа и в следващите няколко месеца няма до го стори.
Междувременно бе разигран нов етюд за отвличане на вниманието: да върнем или не частичното пушене на закрито.
Пак този месец, след като стана ясно, че блокираният в НЗОК трансфер от здравни вноски, който не бе усвоен от МЗ, незнайно как се е стопил от 50 до 41,6 млн. лв., и пак изведнъж незнайно как НЗОК се оказа с 50 млн. лв. преизпълнен бюджет. Ала в навечерието на Коледа се разигра очакван и дирижиран от партията сценарий: шефът на касата заяви, че тя няма плащания с падеж в момента и няма какво да бъде платено с парите. Така на 31 декември 40 млн. лв. от излишъка от здравни вноски няма да бъдат похарчени за медицински дейности и ще идат във фискалния резерв на държавата, а с 10 млн. лв. ще бъде платена надлимитната дейност на болниците. И макар управниците да твърдят, че са се разплатили с изпълнителите на медицинска помощ, гражданите далеч не смятат, че получават достатъчно медицинска помощ или имат равен достъп до нея. Така към края на декември родното ни здравеопазване

затвори окръжността

като стана ясно, че в много тежко състояние са болниците в Попово, Златоград, Мадан, Велики Преслав и др. - все малки общински болници. За всеки е видно и на всеки е ясно, че това е резултат от тенденциозното задълбочаване на проблемите с финансирането през последните 3 години, резултат е от системната политика на управляващите за унищожаване на тези лечебни заведения. Отдавна стана ясно, че всички общински болници харчат едва 17% от целия ресурс за болнична помощ и закриването им не е начинът да се спестят средства. В същото време 2/3 от българските граждани използват услугите именно на тези болници. Ала управляващите бягат от отговора на актуалния въпрос за ограничаване на безконтролното вливане на публични средства в нови частни субекти, остават слепи за съществените проблеми, един от които е и миграцията на лекари и медицински персонал - в момента става въпрос за 5%. По-притеснителното е, че 37% от студентите в последен курс на медицинските специалности при анкетиране заявяват категорично, че имат намерение да напуснат страната.
Така от Годината на дракона, който защитава смелите и решителните, здравеопазването ни с всичките си отворени и задълбочаващи се рани, преминава към годината на Черната водна змия, за която се твърди, че носи на хората неочаквани промени и нестабилност.

 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 217

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 161

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 232

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 186

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 207

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ