19 Юли 2025събота01:13 ч.

Заведенията редят маси и дезинфекцират трескаво

автор:Дума

visibility 13061

Ресторанти и кафенета трескаво се готвят да посрещат клиенти след Гергьовден. Според заповедта на здравния министър те ще могат да работят с маси на открито, да има дистанция между масите, сервитьорите да са с маски, да се дезинфекцира след всяка група клиенти и още много условия. РЗИ и БАБХ ще трябва да следят за спазването на изискванията.

Из цяла София днес кипи пролетно почистване на външните пространства, летните градини и тераси. Част от заведенията в пешеходната част на столичния булевард „Витоша” вече са пригодили пространствата си по новите изисквания, показа репортаж на БГНЕС.

Много от собствениците обаче се оплакват от новите условия на работа. Най-голямото им недоволство е срещу изискването за разстояние не по-малко от 2,5 метра между отделните маси. Причината – това значително ще намали капацитетът им, а от там ще доведе и до големи загуби.

Освен в столицата, подготовката на заведенията тече из цялата страна. В Русе например се очаква да заработят около 70% от местата за хранене и пиене в крайдунавския град. В Пловдив първи ще отворят кафенетата, ресторантите ще се подготвят по-дълго.

В Сандански и Банско също заведенията се готвят да отворят, предаде БНР. Извършва се сериозна дезинфекция на санитарните части, помещенията за приготвяне на храна, мокрите барове, маси, столове, дори и сенниците. Повечето от собствениците признават, че тръгват към отварянето на заведенията предпазливо, на патерици . Не толкова заради ограниченията и спазването на мерките, колкото заради липсата на туристи. Разчитат местните жители да преодолеят страха от заразата и да размразят потребността от социални контакти.

Жителите на община Сандански се радват най-много на отварянето на плувните басейни - заради децата и в името на спорта. Местната власт обаче не е категорична, че ще остави в сила заповедта за отпадането на наемите и таксите на зеведенията, признава кметът Атанас Стоянов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ