25 Април 2024четвъртък05:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо измират пчелите?

Грешки при третирането с медикаменти и алчността за повече мед са сред причините за повишената смъртност

/ брой: 147

visibility 2769

Никола БЕРОВ
Швейцария


Повишената смъртност при пчелите е въпрос, който занимава обществеността в почти всички страни. Навсякъде по света учените правят невероятни усилия, за да открият причините за колосалните загуби на пчелни семейства. За съжаление - без резултат, тъй като причините са комплексни и от различен характер и естество. За да се стигне до положителен резултат, би трябвало проблемът да се разгледа цялостно, като комплекс от фактори. Тези фактори са двигателната сила на всички процеси в природата и играят решаваща роля при развитието на живите същества.


Ние си присвоихме правото да разполагаме с пчелите и да ги третираме едва ли не като домашни животинки. Забравяме, че те са подчинени на други регулиращи техния живот фактори. Благодарение на връзката им с правилата на природата, пчелите успяха да просъществуват повече от 90 млн. години. Техният начин на развитие и живот е подчинен единствено на законите на еволюцията. Ние сме причината, която нарушава техния ритъм на живот. Всичко, което предприемаме спрямо тях, е мотивирано само от интереса на човека.
Пчелите живеят на свобода, но ние ги поставяме в сандъци и нарушаваме изключително важния процес на вентилация, необходима за оцеляването им. При диво пчелно гнездо проблемът заразяване не съществува, защото пчелите изхвърлят навън всички вредни остатъци. Когато са затворени, вредните остатъци, които са храна за други микроорганизми, падат на дъното на кошера или остават под формата на зараза във восъчните пити.
В природата всяко ново семейство изгражда нови восъчни пити. За икономия пчеларите прибягват към подновяване на восъчните пити едва след 3-4 сезона, а това е груба грешка. Липсата на вентилация е един от факторите за натрупване на вредни отпадъци в пчелните семейства. Те искат да живеят изолирано и избягват каквато и да е концентрация, а ние ги събираме по 20-30 семейства на едно място, за да си облекчим работата, и предизвикваме паника сред тях.
Пчелар съм от 30 години. За мен думата "хоби" не съществува. Занимавам се с проблема  задълбочено и се опитвам да намеря причините за

неизбежната катастрофа

за изчезването на пчелите като биологичен вид. За да бъда ясен, ще употребя думата контаминация, означаваща натрупване на вредни за пчелите заразени отпадъци, които за човека са нищожни, но за тях са огнище на различни болести. Всички проблеми, възникнали и свързани с пчелите, са основно по вина на пчеларя.
Пчелите използват най чистото производно от природата. Восъкът, който произвеждат, е тяхното гнездо. Тяхната храна е от цветен прашец, нектар, желе роял. Прополисът е тяхната медицина срещу всички опасности както за пилото, така и за здравето на семейството. Пчелната отрова им служи за защита.
Една епидемия не се появява просто така. Тя е резултат от натрупване на вредни заразени отпадъци, които стават почва за развитие на различни вируси, бактерии и паразити. В природата съществува кръговрат, който работи безотказно, докато не се намеси човекът.
Въглероден двуокис плюс вода и слънчева енергия е равно на глюкоза, а тя е храна на цялата зелена площ на земята. Тази зелена площ произвежда кислород, без който е немислим животът в тази форма. Ние унищожаваме горите, които консумират въглероден двуокис и произвеждат кислород, но казваме, че се "борим" срещу въглеродния двуокис. Нарастването на неговата концентрация води до увеличаване киселинността на океанските води. Ето дяволски кръг вместо хармонично развитие на процесите в природата.
Въпросът с пчелите е сложен и би трябвало да се разглежда само като комплекс от свързани помежду си фактори. Необходими са задълбочени познания в областта на физиката, химията и биологията. Важно е да не се нарушават нормалните преходи при различните генерации при пчелното семейство.
Един пчелар с научна подготовка трябва да държи под контрол целия пчелин, т.е. всички кошери. През пролетта, ако едно семейство има по-малко пило, значи, че има по-малко пчели гледачки. Ако му сложа пило от силно семейство, се излюпват нови пчели. Пчелите гледачки разрешават въпроса дали майката ще снесе яйца или не. Ако няма гледачки, няма кой да приготви клетките и да ги полира с прополис и майката няма да снесе яйца. Тя преглежда килийката и снася яйце, само ако тя е напълно изправна. Силното семейство има пчели гледачки, но няма свободни пити за пило, понеже са заети до голяма степен с мед, и разпилява пилото навсякъде. След като възможността за нормално развитие е изчерпана, семейството се рои. Пчеларите много добре знаят всичко това, но алчността им за мед е толкова голяма, че не си правят труда да вникнат в

същността на пчелния процес

Защо измират пчелите?
През последната зима в Швейцария измряха 100 000 пчелни семейства - около 50% от всички. За период от 18 години не съм загубил нито едно семейство. От 25 години продавам ежегодно по 15-20 пчелни семейства, както и 60 до 120 пчелни майки на сезон. Като резултат на моите опити и наблюдения написах и издадох две книги на немски език. Причината за увеличената смъртност при пчелите се крие в нашия подход към тях при третирането им с различни медикаменти.
Страхът от вароатоза (паразитна болест по пчелите, която се причинява от кърлежа Varroa jacobsoni, е много голям, поради което забравяме, че самите пчели най-добре ще ни помогнат да се справим с тoзи паразит. Почти навсякъде се препоръчва третирането да се осъществява през есента - през септември, октомври, ноември или дори през зимата. И то защото по това време няма пило. Това е първата ни грешка. Семейството разполага със значително по-малък брой пчели и още по-лошото е, че те са зимни пчели. Енергията, която те изразходват, за да изхвърлят натрупаните отпадъци, както и да възстановят отново нормалните условия в семейството им, съкращава живота. Вместо да бъдат пчели, които отглеждат пролетното пило, те изчезват през февруари.
Изборът на медикаменти също е погрешен. Ако е киселина, тя предизвиква намаляване на влажността и понижаване на температурата в семейството, което понижава и затруднява дейността на пчелите. Те са студенокръвни и изразходват много по-голяма енергия, за да възстановят равновесието в семействата, отколкото предполагаме.

Протест на стотици членове на Британската асоциация на пчеларите с настояване правителството да увеличи размера на финансирането за научни изследвания върху здравето на пчелите

Пчеларят не е нужен през зимата. Пчелите се намират под т.нар. въглероднодвуокисна полунаркоза. Те употребяват не повече от 500 до 600 г храна. През пролетта трябва само да се преразпредели количеството храна, т.е. медът, с който разполагат семействата. Различните семейства употребяват различно количество. По-силните имат повече храна, затова вземам от силното семейство една пита, но без пчелите, и я давам на по-слабо семейство. По същия начин процедирам с пилото. Подсилвам по-слабите семейства с пило от по-силните. Така постигам еднакъв добив на мед от семействата и нямам рояци.
Подхранването е погрешна стъпка, защото пчелите запълват веднага с мед или захарен мед подготвените за пило клетки. Всеки загубен ден през пролетта е загубен ден от живота на зимните пчели.
Веднага след лятната паша третирам пчелите за период от 16 дни без прекъсване с "Апигард" или  "Апилайфвар". Приключвам третирането най късно до 16-17 август. Понеже в този момент пчелите са много, те прочистват и най-затънтените огнища от вредни остатъци.
В края на октомври третирам пчелите с "Перицин", като поръсвам само тях с тази смес, а не питите. Понякога употребявам "Апистан" за 17 дни, но само при условие, че лентите са добре изстъргани от восъка и прополиса, с който пчелите винаги ги обвиват. Пчелите разполагат само с две възможности: или изхвърлят онова, което не принадлежи към семейството, или го облицоват с восък или прополис. Това е и причината, поради която "Апистан" според много "специалисти" е загубил въздействието си върху акарите. Чрез облицоване на лентите пчелите прекъсват контакта с "Флувалинат", който убива акарите.
С такъв комплексен подход работя с пчелите през последните 15 години. От 30 години и досега по моите пчелини няма болести. Времето между 15 май и 21 юни използвам за правене на отводки, отглеждане на пчелни майки. Понякога при лошо време правя от по-силните семейства две. Не познавам какво означава това "загуба на семейства".

Ако промените минат, ще има помощи за фермерите

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 78

АЯР даде постфактум лиценз за горивото на "Уестингхаус"

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 78

Евтиният роуминг остава поне до 2032 г.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 78

ЕП узакони правото на ремонт след края на гаранцията

автор:Дума

visibility 362

/ брой: 78

Великобритания гони бежанците в Руанда

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 78

200 мощни земетресения в Тайван за 12 часа

автор:Дума

visibility 480

/ брой: 78

Учителите в Белгия искат по-голям бюджет

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 78

Китай насърчава ядрената енергетика

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 78

Марионетка на задкулисието

автор:Александър Симов

visibility 388

/ брой: 78

Новите реалности

visibility 291

/ брой: 78

За БСП честно и откровено

visibility 403

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ