28 Март 2024четвъртък16:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Зърнената реколта може да се окаже рекордна

Очакват до 6 млн. тона, събраната досега пшеница е повече от миналата година

/ брой: 137

автор:Дума

visibility 1361

Реколтата от пшеница през тази година може да се окаже най-добрата от началото на това десетилетие, показвали оперативни данни на Министерството на земеделието, цитирани от agri.bg. Независимо от продължителната суша по време на есенната кампания миналата година и оскъдната снежна покривка през зимата отчетеният засега среден добив е 527 кг/декар пшеница, или с 5,4% повече в сравнение със средата на юли 2018 г.

Площите с хлебно зърно тази година са с близо 1% по-малко от миналогодишните - 11,316 млн. декара, но прибраната вече продукция е с 23% повече - 3,339 млн. тона. Данните са събрани към 11 юли, като до тази дата са реколтирани малко повече от половината площи.

При благоприятни за жътвата метеорологични условия и запазване на средния добив до края на кампанията може да се очаква тазгодишната реколта да достигне рекордните 6 млн. тона. За сравнение през миналата година у нас бяха добити 5,4 млн. тона пшеница, а през най-успешната 2017 г. - 5,761 млн. тона.

Годината е добра и за ечемика. При 1,136 млн. декара площи за реколтиране (минус 1,4% на годишна база) и ожънати до миналата седмица 92% са добити 504 хил. тона, или с близо 12% повече, отколкото по същото време на 2018 г.

"Последните оперативни данни сочат ръст на продукцията от пшеница и ечемик, което се дължи на комбинация от изпреварващ темп на прибиране на реколтата от двете култури и повишение на средните добиви", коментират експертите на МЗХГ. 

В същото време производството на маслодайна рапица, ръж и тритикале е с между 13,8 и 33,4% по-малко от миналогодишното. Причините за това са в намалението на реколтираните площи, а при ръжта и тритикалето са отчетени и по-ниски средни добиви от декар.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 167

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 243

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 194

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 218

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ