С традиционно литературно четене известни български поети отбелязаха 83-годишнината от разстрела на Никола Вапцаров. Събитието, организирано от Българския антифашистки съюз, Съюза на българските писатели и Съюза на българските журналисти, се проведе пред Паметника на Вапцаров, изработен от Николай Владов - Шмиргела и разположен в градинката зад Националната художествена галерия.
Водещ на рецитала бе Боян Ангелов, председател на СБП, който направи паралел между времето през 1942 г. и сега, като подчерта, че разстрелите продължават и днес, но по доста по-перфиден начин. В рецитала взеха участие поетите: Надя Попова, Наталия Ерменкова, Весела Райчинова, Стоянка Боянова, Светлана Йонкова, Боян Бойчев, Добрин Финиотис, Петър Андасаров, Трендафил Василев, Атанас Капралов, Ивайло Диманов, Александър Крумов, Венко Евтимов, Минко Танев.
За делото на Вапцаров говори председателят на БАС Евгений Белий, за музея на поета огняроинтелигент разказа уредникът Катя Зографова, а новата двуезична книга с Вапцарови стихове "Ще те целуна и ще си отида", издадена от "Български писател", представи Анжела Димчева.
Емоционални думи сподели Никола Вапцаров, внук на брата на поета - Борис. Той припомни последните слова на именития си роднина при сбогуването с майка му: "Те ще ни заровят в земята, но истинското жито там не умира, от него ще поникнат нови житни класове." Честването завърши с прекрасен рецитал на Вапцарови стихове от ученици от Годеч.