20 Април 2024събота06:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Европа

Залогът не са парите, а бъдещето на Европа

Ако европейският бюджет за 2014-2020 г. не получи шанс да инвестира в съюза, ще загубят всички - и бедни, и богати

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 131

  Напрежението в преговорите за следващия многогодишен бюджет на Европейския съюз за 2014-2020 г. се покачва. Няколко крайни, предимно десни, правителства, обсебени от идеята за стягане на коланите, държат в заложник Съвета на министрите на ЕС. Те отказват да приемат бюджет, който отговаря на предизвикателствата, пред които е изправен съюзът и обвиняват Европейския парламент в безотговорно харчене по време на криза.
Спорът обаче изобщо не е за парите, защото европейският бюджет е само 1% от европейската икономика. Истината е другаде. Малка група от по-богатите членки на ЕС, повечето управлявани от евроскептични правителства, изграждат съюз, целящ по-нататъшно намаляване на ролята на ЕС чрез свиването на неговите бюджетни ресурси.

Ханес Свобода, председател на Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент

Във времена на растящ евроскептицизъм и силни призиви за национализъм и за затваряне на границите исканията за безмилостни бюджетни съкращения застрашават успеха на вътрешния пазар, икономическото възстановяване и в крайна сметка бъдещето на Европа.
Може би за някои призивите ЕС да живее по същите мерки за икономии, като държавите-членки, да изглеждат логични. Но реалността е далеч по-сложна.
Ние, социалдемократите, не вярваме, че самоцелното затягане на коланите е изход от кризата. Това, от което се нуждаем, е балансиран подход, особено предвид факта, че инвестициите в Европа, които спадат още отпреди нейното започване, вече са на опасно ниски нива.
В повечето страни и региони на Европа не би имало публични инвестиции, ако не бяха европейските фондове. Ето защо ние защитаваме инвестирането в растеж и работни места на европейско ниво, така, както е залегнало във вече одобрени от държавите-членки политики, като стратегията "Европа 2020". Няма съмнение, че колективните усилия за излизане от кризата са много по-ефективни от всяка национална политика.

Йоран Фарм, координатор в Комисията за бюджети

Дори и с ограничените си средства бюджетът на ЕС е преди всичко бюджет на солидарност, на инвестиции, на създаването на работни места и растеж; бюджет за научни изследвания и иновации, за инфраструктура и за догонване в по-бедните региони на Европа. А понеже европейските средства привличат и други инвеститори, всяко европейско евро по-малко означава няколко евро по-малко инвестирани в европейското развитие.
Не само страни като Гърция, Испания, Италия и България се нуждаят от европейските средства. Много региони в по-богатите държави-членки също се възползват от тези инвестиции. Значима част от средствата, инвестирани чрез кохезионната политика, се връщат обратно в производството, строителството или в консултантския бизнес в по-богатите страни. Всички печелят от бюджета на ЕС, но бедните страдат най-силно, когато той не достига.
Наскоро публикувани официални данни показват, че България би постигнала три пъти по-малък икономически растеж само през миналата година, както и че 56 000 българи са намерили или запазили работата си благодарениe на европейските проекти. До 2015 г. БВП на страната ще е с 9,3% по-висок, отколкото, ако икономиката ни не можеше да разчита на европейската солидарност.
С две думи, дългосрочният бюджет на ЕС е инструмент за инвестиции в подкрепа на развитието и стратегическо европейско сътрудничество през следващите 7 г. Европейският бюджет, за разлика от националните, не може да прави дефицити и не произвежда дълг. 94% от него се инвестира в държавите-членки за създаване на европейска добавена стойност, както и за да говори ЕС с един глас на световната сцена.
Чрез Договора от Лисабон държавите-членки вмениха на ЕС редица нови задачи, включително грижата за създаване на растеж и работни места чрез целите на стратегията "Европа 2020", на нови финансови надзорни органи, поемането на ангажименти в енергетиката и борбата с климатичните промени, по охраната на границите, за миграцията, за засилването на ролята на ЕС в света и за постигането на целите на хилядолетието за развитие на ООН.
През юни на срещата си на върха държавните лидери от ЕС приеха "Пакт за растеж", който наред с всичко друго изисква 55 млрд. евро в подкрепа на малките и средните предприятия и борбата с младежката безработица. Не е сериозно да се вземат такива решения и след това да се казва: "Няма да платим"!
Никой не отрича, че ЕС трябва да подхожда разумно към допълнителните разходи и че ефективността и качеството на изразходването на средствата трябва да бъде подобрено. Но е ясно, че има и сериозни доводи да се отхвърлят аргументите на няколко консервативни правителства в по-богатите страни. Повече икономии чрез съкращения в бюджета на ЕС не са решение за кризата. Ако ние не инвестираме в Европа сега, от това ще загубят всички - и бедните, и богатите.

 

 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ