29 Март 2024петък06:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

За италианската кухня - с любов

Собственикът на няколко заведения у нас Маурицио Феррери разказва за ресторантьорския си бизнес

/ брой: 39

автор:Мария Нинова

visibility 1181

Маурицио Феррери е роден в Каникати, Сицилия. По образование е макроикономист и експерт по маркетинг. Член е на Италианското сомелиерско дружество и на Международния институт за дегустация и анализ на напитки. Живее в София от 1990 г., когато идва като макроикономист и експерт по внедряването на европрограми. Внася хранителни продукти от Италия.

Цитат:
"Италианският вкус допада на хората не само в Италия, но в целия свят"

- Г-н Феррери, собственик сте на няколко италиански ресторанта у нас. Какви рецепти предлагате?
- Има регламент от Европейския съюз какво е пица, какви продукти трябва да има, как трябва да изглежда и каква трябва да е на вкус. Нито аз, нито някой може да казва: "Моята пица е оригинална". Когато предлагам дадено ястие, обяснявам, че го правя по рецепта на ЕС. След което не може един клиент да дойде при мен и да каже, че пастата например е отвратителна. Клиентът преди това следва да знае каква точно трябва да бъде тя. Дали се харесва или не, е нещо лично, което, разбира се, е много важно, но може да се случи едно заведението да прави една перфектна паста, а хората да не я харесат.

Книгата "Масата е пряк път"


Същото е и с виното. По принцип има вина, които са по-леки за пиене - "Мерло", "Каберне". Друго е да се прави вино с характеристиките на региона. Подобно вино притежава определени качества и ако хората нямат изграден вкус, няма да го оценят както трябва. Случвало ми се е да извадя бутилка с едно от най-хубавите вина в Италия и клиентът да не го хареса.
- Защо се получава така?
- Повечето хора не са подготвени да преценяват различните видове храна и напитки. Моята цел е да им покажа как трябва да се оценява храната и в момента работя в тази насока.
Хората, които се занимават с кулинария, е редно да знаят, че най-популярната кухня в света в момента е италианската. Не го казвам, защото аз съм италианец, а защото наистина е така - пица, спагети, лазаня, тирамису, всички ги обичат.
Ако попитате за 2-3 ястия от френската кухня, която има славата на хубава и популярна кухня, едва ли ще получите отговор. В същото време при разходка из София може да се види колко много ресторанти предлагат италианска кухня. В случай че потърсите някой френски ресторант, ще откриете два-три, но те не са толкова популярни и хората не ги посещават масово. В Китай, в Африка, в Америка навсякъде ще намерите пица. Това означава, че италианският вкус допада на хората не само в Италия, но в целия свят.
- Как се постига подобна популярност?
- Ястията са лесни за приготвяне. По-евтини и здравословни. Средиземноморският начин на хранене е открит за света от един американец, който  живеел в Южна Италия. Той вижда, че там често има хора на 90-100 години. И започнал да си задава въпроса как е възможно да се постига такава продължителност на живота.
След анализа, който той прави, разбира, че това се получава, защото там се хранят балансирано, не се прекалява с нищо и има различни видове храна. Една пица съдържа всичко необходимо за организма - брашно, зеленчуци и месо.
- Предвиждате програми, с които да изнасяте лекции пред журналистите у нас как точно трябва да  оценяват храната и напитките. Откога смятате да започнете?
- Възнамерявам тези програми да започнат от месец март. Предвиждам 6 урока, които да изградят цялостна визия за храната и напитките.
Програмите ще организираме съвместно с Търговската камара. Можем да ги проведем в някое от моите заведения, защото все пак после е редно да се направи дегустация, да се покаже това, което ние говорим на теория. Организираме тези програми за журналисти просто, за да се знае какъв е стандартът за храните и напитките. После всеки пак може да има мнение дали харесва кухнята или не, но вече ще е запознат със стандарта, на които тя отговаря.
- Носител сте на награда за най-добър италиански готвач - посланик на италианската кухня по света за 2012 г. Разкажете за нея.
- Тя е под патронажа на президента на Италия Джорджо Наполитано и е създадена в Университета по вкуса в Перуджа. Перуджа е един от най-старите и най-традиционните региони в Италия - Умбрия, където има традиции в храненето. Всяка година там се провежда конкурс за най-хубав зехтин и наградите са известни като оскарите за зехтина.
Наградата за най-добър готвач - посланик на италианската кухня, е част от тези традиции. Миналата година стигнах финала като представител от България, имах конкуренти от Лос Анджелис, Манчестър, Лондон. Накрая наградата дойде тук, в София. Тя е много престижна. Интересното за нея е, че няма строги критерии при нейното определяне. Всяка година е различно. Конкурсът се състои от дискусии, демонстрират се рецепти, готови ястия, дегустират се. Това са в известен смисъл относителни неща, поради което критериите не са строго уточнени. Има комисия, която следи за представянето на всеки.
Аз самият не очаквах това признание за себе си. Трябва да бъда честен - този конкурс е свързан с търговията и е спонсориран от търговци на зехтин. Предполагах, че ще изберат някоя страна като Франция или Щатите.
- А не България...
- Не. Колкото и да обичаме България, тя е една малка страна. Когато казаха моето име, бях много изненадан и още не мога да повярвам.
- Вие сте автор и на книгата "Масата е пряк път". Какво ви накара да я напишете?
- Тази книга съдържа италиански рецепти със сицилиански привкус. Има рецепти, които са традиционни. Сицилианската кухня е характерна със своите особености и заради това съм се постарал рецептите да ги отразят. Нещо повече - всяка област в Сицилия има различни кулинарни традиции и аз съм се стремил да покажа повечето от тях с конкретни примери.
- Кажете някой.
- Например аз правя "Капоната" както трябва да е - със зеленчуци. В моя район на Сицилия, областта Агридженто, тя се прави точно така. В друг район, Палермо, начинът на нейното приготвяне е различен. Така се стига до различни истории. Идва в моя ресторант човек от Палермо, хапва една "Капоната" и веднага казва: "А, тя не е оригинална!?"
Това обаче изобщо не е вярно. Защото в Палермо капонатата се приготвя по съвсем друг начин. Но за да прецени това, човек трябва да познава кулинарията, да е наясно с нейните тънкости.
Ние, италианците, сме традиционалисти. Хората си мислят, че ако едно ястие не е приготвено по начина, по който майка им го е правила, то вече не става за ядене.
Истинският професионалист обаче следва да преценява правилно. Той не бива да се води от собствения си вкус, а да познава стандартите, на които едно ястие е необходимо да отговаря. Заради това смятам, че специално журналистите, които пишат за кулинария, трябва да имат знания преди да   се изказват по темата. 
- Занимавате се и с внос на кафе.
- Преди не правех търговия, но много ми липсваше италианското кафе. Когато дойдох в България, започнах да внасям кафе за себе си. Впоследствие, щом някой приятел ме помолеше за пакетче кафе, аз винаги го черпех. Те оставаха много доволни - така започнах да внасям италиански продукти в България.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ