19 Юли 2025събота17:31 ч.

Общините предлагат

За 10 г. да се санират всички жилищни сгради

Живеещите в панелки не щат да плащат по 5000 лв. за съфинансиране на обновяването

/ брой: 15

автор:Дума

visibility 4432

На фона на скандал за финансирането и критериите за санирането Националното сдружение на общините (НСОБР) излезе с предложение всички жилищни сгради в България да бъдат санирани в срок от 10 години по ясна програма.
Освен това от сдружението настояват да се намерят пари за всички блокове, които не са били класирани в току-що приключилата процедура за саниране със 100% публични средства и са останали с списъка на резервите. Става дума за около 2200 сгради с проектни предложения на стойност близо 2,7 млрд. лв., които отговарят на всички критерии, но са събрали по-малко точки от класираните 756. Според НСОРБ те трябва да бъдат подсигурени с нова програма и оздравени в срок от 3 години.
В момента тече ново набиране на проекти за енергийно обновяване - но вече с 20% финансово участие на живеещите в блока, като 256 млн. са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Но се очертава провал, защото кандидати почти няма. Министерството на регионалното развитие удължи срока за подаване на предложения и въпреки това желаещите са само 56 с проекта за скромните 58 млн. лева.
Самоучастието се оказва проблем, защото става дума за немалко пари. Както призна самият министър Андрей Цеков, ако съдим по изпълняваните и одобрени досега проекти, средната сума за енергийно саниране на блок е 1,5 млн. лева, което означава по 5000 лева на апартамент при схемата с 80% публично и 20% собствено финансиране.
Кметове смятат, че държавата трябва да продължи да намира милиарди за напълно "безплатно" саниране. При 100% осигурено отвън финансиране обаче никой не се интересува реални ли са сметките или са надути.
Павел Миланов, шеф на Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост, дава пример за прахосване на пари. За жилищата, които вече имат сменена дограма от висок клас, би следвало тя да се запази и да се реализира икономия. Вместо това при "безплатното саниране" всичко се сваля и се прави наново. "Когато се наливат публични средства - от европейския и от българския бюджет, с цел постигане на енергийна ефективност, после трябва да се установи дали заложените резултати са постигнати. Ако няма съответствие между заложеното в проекта и изпълненото, ще има санкции, които ще останат за сметка на етажната собственост", обясни пред БНР Миланов.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6009

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 5616

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7006

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 6388

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6074

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6157

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 5800

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6074

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 6311

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 6817

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 6362

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ